[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Forumlar su an sadece okumaya izinlidir. Bu geçici bir durumdur, lütfen daha sonra tekrar kontrol ediniz.

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Tarih
|-- |-- |+ Roma Tarihi...
Yazar RSS Konu: Roma Tarihi {1433}
Syf: ««/ 3 »»   [ A ]
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 22 Mar 2018, 13:50    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Selamlar, Roma Tarihi ile ilgili kaynak arıyorum. Doğu Roma pek ilgimi çekmiyor açıkçası.

Şu kitabı okudum, çerezlik ama hoş anekdotlar içeriyordu

Şimdi de şunu okuyorum

Bunlardan sonra Catilina Söylevleri, Titus Livius'un Roma Tarihi ile devam etmeyi düşünüyorum.

Kindle'da da Stephen Dando-Collins'in Legions of Rome kitabı var.

Önereceğiniz başka kitap, site hatta müze var mıdır?

Parodi hesap
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 22 Mar 2018, 13:58    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
roma tarihi benim de ilgimi çekiyor, bu topic güzel olur olgunlaşınca smiling smiley

Tek istediğimiz bir damla sevgiydi, onu da tükürerek verdiniz
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 22 Mar 2018, 14:03    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Eski Roma bir başlangıç kitabı olarak baya bir iyiydi. Ayrıca BBC tarafından belgeselleştirilmişti diye hatırlıyorum.

[www.kitapyurdu.com]

3 defa güncellendi. Son güncelleme 22/03/2018 14:05 tarihinde Marl0_on tarafindan yapilmistir.
Üye
ID § 22 Mar 2018, 14:22    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Bu kitaba da denk geliyorum hep, bir dahaki denk gelişimde alayım bunu da hatta verdim siparişi şimdi. Teşekkür ederim.

Parodi hesap

1 defa güncellendi. Son güncelleme 22/03/2018 14:30 tarihinde Aket-Atum tarafindan yapilmistir.
Üye
ID § 22 Mar 2018, 15:01    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
roma tarihinin hastasıyım , özellikle türkiye'de olmamız bize biraz şans bu konuda

gidip gebze'de hannibal'ın mezarını yahut arkeoloji müzesinde sikkeleri,yüzleri görme imkanımızın olması

hele ankaraya yolun düşerse arkeoloji müzesi fln ooof ateş ediyor roma eseri dolu resmen memleket

klasikleri okumayı denedin mi?

edward gibbon - theodor mommsen , çok baba adamlar ,bazı görüşleri günümüzde artık kabul görmüyor ama kitapları edebi olarak çok güçlü, ,ve kendilerinden sonra gelen tarihçileri ne kadar etkilediklerini, bir "narative" oluşturduklarını düşündüm ben okurken , maşallah kitapları kitap değil tuğla gibi ama al dursun,sıkılınca göz atarsın

hele gibbon'un acayip bi dili var , okurken kafama 18.yy aydınlanma hareketi lazeri iniyor gibi hissediyorum,
adamın sıkı sıkıya bağlı olduğu ve kitaba yansıttığı bir dünya görüşü var ve kilisye,dinlere,ona buna giydiriyor,tepeden bakıyor adeta yazarken,wikiquote'u tek başına hikaye

[www.wiki-zero.com]

onun dışında birincil kaynaklar benim hoşuma gitti, livy,plutarch,appian,polybius

şimdi bunlar tabi "tarih" değil,kimileri propaganda,kimileri yarı masal,ama aralarda tarih gizli,zaten o masallar da dönemin ürünü diyip öyle okuman lazım

en rahat önereceğim ;plutarch'ın paralel yaşamları,okuması ve bulması kolay.

bu saydıklarımın hiç biri roma tarihini hiç bilmeyen,ilgilenmeyen kimseler için değil ama bi yandan modern basımları takip edip bi yandan bu "eski" lere göz atınca,daha değerli oluyor bence

ayrıca podcast önericem

mike duncan's history of rome

ilk 5-10 bölüm ses kalitesi çok tırt ama giderek acayip bi prodiksyon oluyor,istanbul gezisi yaptılar bi ara tanıştık güzel bi abimiz.
Üye
ID § 22 Mar 2018, 16:20    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
türkçe kaynak için ek yapayım,

fazla okumadım kütüphanede duruyor ama genel olarak iyi bir kitap zaten sudan ucuz
[emagaza-ttk.ayk.gov.tr]

tabi bu genel olarak geçiyor olayların üzerinden

Plutarkhos roma karakterlerini anlattığı paralel yaşamlar serisi olabilir

osprey serisinin roma dönemlerini kapsayan kitapları yine iyidir. genel olarak askeri tarih üzerinden gidiyor ama arka planı da oludukça iyi veriyor. benim hoşuma gidiyor, okuyup okuyabileceğimiz bütün kaynakları sentezleyerek ortaya en doğru olabilecek bilgileri, güzel görsel ve eşsiz canlandırmalar ile sunuyorlar.

türkçeye roma ile ilgili sadece doğru roma ve bizans orduları ile ilgili olanları çevrildi
[www.iskultur.com.tr]

şimdilik aklıma gelen bunlar

Biyografi olarak şunlar çevrilmiş
[www.iskultur.com.tr]
[www.iskultur.com.tr]

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles
Üye
ID § 22 Mar 2018, 16:25    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
begin troll

dikili'de vardi roma dondurmacisi efsaneydi ya, hele korneti off mis.

rollback troll
Üye
ID § 23 Mar 2018, 12:25    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Yukarıda DogMeat yazmış Mike Duncan'ın Histoery of Rome podcasti de cidden çok iyi. Çok ilerleyemedim iş güç derken (çalışırken dinliyordum ama zorlamaya başladı hem iş hem podcast, hala hayatımda nerede podcast dinlenir çözemedim) ama merakı olanlar kaçırmasın.

Parodi hesap
Üye
ID § 23 Mar 2018, 12:28    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
podcast uzun yolda arabayla olabiliyor abi..

bu arada osprey askeri serileri ile unlu ..yani romanin seferleri lejyonlari vs konusunda evet..

Life is 10% what happens to me and 90% of how I react to it. –Charles Swindoll

1 defa güncellendi. Son güncelleme 23/03/2018 12:29 tarihinde dana22 tarafindan yapilmistir.
Üye
ID § 23 Mar 2018, 12:33    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
history of rome upvotelayip gidiyorum
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 23 Mar 2018, 13:31    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Tarquin okuyup kurttan emen ikizleri görünce lan bunlar Türk demediysen yeterince milliyetçi değilsin demektir

1 defa güncellendi. Son güncelleme 23/03/2018 13:36 tarihinde miyaw33 tarafindan yapilmistir.
Üye
ID § 23 Mar 2018, 13:39    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
onlara türk dersek otomatik olarak troyalılar da türk oluyor smiling smiley

bu arada konu ile alakalı değil ama aklıma geldi, troyanın ileri bir hitit karakolu/şeyri olduğu iddiası var, açıkçası bana mantıklı geliyor

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 26 Mar 2018, 22:26    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Türkçe olarak başlangıç için;

Bülent İplikçioğlu'nun - Hellen Ve Roma Tarihinin Anahatları

Oğuz tekin'in - Eski Yunan ve Roma Tarihine Giriş

Halil Demircioğlu - Roma Tarihi I. Cilt: CUMHURİYET (Menşe`lerden Akdeniz Havzasında Hakimiyet Kurulmasına Kadar) (Feamer Link vermiş)

Oktay Akşit - Roma İmparatorluk Tarihi

Stephen Michell - Geç Roma İmparatorluğu Tarihi M.S. 284-641 (TTK tarafından çevirisi yayınlanmış.) Tavsiye ederim.

Hillary J. Delighton'un - Antik Roma yaşantısında bir gün çok sade, eğlenceli ve güzel bir eser.

Ersin Doğer'in - Roma Heykeltraşlığı bir ders kitabı olarak hazırlanmış derli toplu bir eser,tavsiye ederim.

Ancak Roma'yı algılayabilmek için Antik Hellen dünyasını da bilmek gerekiyor. Öbür türlü nedir ne değildir kafada oturtmak zor olur çünkü dinden, tapınak ve sivil mimariden, heykeltraşlığa, felsefeden, politikaya, Roma toplumunda antik yunan etkisi çok yoğundur.

İyi - kötü tarih bilgisine sahip olduktan sonra yazarlara geçilebilir.

Caesar'in İç Savaş ve Galya Savaşı kitaplarını Furkan Akderin Türkçeye çevirmişti okunabilir.

Titus Livius - Roma Tarihi yine önemlidir.

Vergilius'un Aeneas'ı Roma İmparatorluk destanıdır. Okunması gerekir.

Gaius Suetonius Tranquillus - 12 Caesar'ın Yaşamı önemli bir eser TTK'dan ucuza satın alınabilir.

Augustus'un Ankara Anıtı imparatorluk propagandası için incelenmeye değer bir kitaptır.

Tacitus'un - Germania Halklarının Kökeni ve Yerleşim Yeri

Plutharkhos'un Paralel Yaşamlar Serisi,

Genç Plinius'un Anadolu Mektupları daha detaya inmek için incelenebilir.

Tabii Seneca ve Cicero çevirileri de var ama genel ağırlıkları felsefe üzerine oldukları için sıkabilir.
Üye
ID § 26 Mar 2018, 23:03    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Titus Livius'un Roma Tarihi'nin ilk cildini bulamıyorum bir türlü. Kindle'da var oradan okurum en kötü.

Parodi hesap
Üye
ID § 27 Mar 2018, 10:14    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Vitruvius - Mimarlık Üzerine kitabı da çevrilmiş
[www.kitapyurdu.com]

Syf: ««/ 3 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum