[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Tarih
|-- |-- |+ Sosyalizm...
Yazar RSS Konu: Sosyalizm {5534}
Syf: ««/ 13 »»   [ A ]
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 23 Sep 2016, 23:04    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
boşa anlatıyon dasaa memnun hayatından
sanki medya baskısı yokmuş gibi konusuyor sanki yeni birşey yalan propaganda.

kocainum-o
Üye
ID § 24 Sep 2016, 06:50    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
aslinda bir baska konuda bu konulari da konusabiliriz.

bu yalan haber ver baskilari yapmayan yok. vahabisinden, fasistine herkes bu kanallari oldukca etkili bir sekilde kullaniyor.

her neyse, kapitalizmi mi savunuyorum? elbette ki hayir. bir tek kotu yanlarinin soylenip, calismayan bir sistemin sadece iyi yanlarinin ortaya cikartilmasindan ve de islememesi ile ilgili surekli mazeret yaratilmasindan yana sitemkarim.

acin ilk sayfayi, baslayin okumaya. kimlerin savundugu belli zaten. soylenilen her seye kesinlikle cok fazla ve manasiz mazeretler urettiklerini goreceksiniz.

soyle olsaydi da, boyle olsaydi da, bunlar yapilsaydi da, halk hazir degildi de, uygulanani boyle uygulanmamisti da....

mazeret mazeret mazeret

lab sartlari diyorum ondan dolayi. siz anca lab'da ya da doktora tezinde yapabilirsiniz dediginiz sosyalizmi.

bize gercek hayat lazim. nordiklerin, almanlarin su anda surdurdukleri "sey" (sistem de demeyelim, yanlis bir tanim olacak) cok daha ayagi yere basan ve realist ve kendi hasarlarini kendisi onarip, tek basina ayakta durabilen bir "sey".

tutup da tek yonlu bir bakis acisi ile devam etmeyi gecmis, surekli olarak evrilen ve mutasyona ugrayan ilkelerin oldugu bir dunyada "steril ortam olsaydi aslinda batmazdi" diyeceginiz bir sosyalizme umut baglamak ne kadar dogru cozmek guc.

kaldi ki gelecegin karma sistemlerde oldugu asikar.

her neyse simdi gidip patronumu zengin etmem lazim. koleligime devam etmem lazim. boynumdaki bu tasmayi cikartacak, bilegimdeki prangayi kiracak bir whiteknight gelene kadar asdfasfasdafdsa

abi merkezilestirilmis, asiri derecede baskici, ispiyonculugu tesvik eden (sscb ulkelerinde yaninizdaki lokale HIC guvenmemeyi ilk bir kac gunde ogrenirsiniz. cunku yerlesmis bir ispiyonculuk vardir) kalitesiz urunlerin, hantal burokratik yapinin, rusvetin icine batmis bir sisteme gecmek mi!!!

olm o pranga dediginiz seyin anahtari bende. bugun sermayemi kullanip kendime "kucuk bir koyde market acip oraya yerlesebilirim" ha bu gibi bir verimsiz seyi neden isteyim bilmiyorum. isteyecegimi de sanmiyorum. bakin gercekten de asiri baskici bir devlet altinda, yaptiklarini yapamaz duruma gelmek.. girisimciligin engellenmis olmasi, gelisimeye kapalilik, burokratik islemlerin okuz gibi hantal ve asiri agir ve rusvete dayali olmasi (siz bunlarin ne kadar yogun oldugunu tr'de gormuyorsunuz. kiyaslama yapacak kadar maruz kalmadiniz ne yazik ki) tam anlami ile korkunc bir sey! tahminlerinizin otesinde korkunc. gidip daha da silinmeden, ulkeler modernlesmeden sosyalistlerin kalintilarini gorun, yasayin 6ay. sonrasinda konusalim bunlari. o donemin diktatorleri oluyorlar teker teker. zaman degisiyor, ulkeler gelisiyor. henuz bitmeden gidip o havayi soluyun. o donemi yasamis insanlarla konusun, neler dusunduklerini, neleri neden sevdiklerini anlatsinlar.. nelerde sikinti yasadiklarini soylesinler.

uygulanmis olani ile ben buyumek istemezdim. siz de istemezdiniz.
benden sonraki jenerasyon da karsilassin istemem. dogrusu siz istiyorsaniz guzel ve pembe hayaller gordugunuzu dusunurum. bu baski altinda ezilecegime, luxxotica gibi firmalar tarafindan urunlerin fiyatinin asiri sisirildigi bir sistemde yasamayi tercih ederim. iyi oldugunu soylemiyorum ama dedigim otekisi daha da kotu.
rusvet ile ilerlemis, hicbir sey bilmeyen doktorlarin elinde maymun olmaktansa Shkreli'nin ilacina dunya kadar para baymayi tercih ederim. gene cok berbat bir sey, evet. ama digeri cok daha yaygin bir kotuluk. (tr'ye gelen doktor natashalar falan dahil olmak uzere cogu ver parayi-al diplomayi insanlaridir. bundan daha kapitalist bir sey de dusunemiyorum gerci. yok efendim gelir dagimi esitsizligi yuzunden senin cocugun iyi dershaneye gidecek, iyi egitim alan cocugun haliyle daha iyi not alacak da iyi okula gonderebileceksin falan filan. cok uzun. para→diploma /fuck education cok daha harika bir sistem lan!)
markete gidip diledigimi, kendi kazandigim para ile istedigim miktarda satin almayi, sadece babam ust duzey memur degil diye hicbir sey alamamaya tercih ederim. bakkalin kendi hesabini kendisinin yapip, "la bu urun cok satiyor, 2 koli daha kinder getirteyim" diyebilmesini "hmm ondan yok, kalmadi depoda" denilirken el altindan ust duzeylere sunulmasina tercih ederim.

gunluk hayatta karsilacaginiz kotuluklerin toplamina baktiginizda adamlar tarafindan uygulanan (tum adi sosyalist olan ulkeleri dahil edilyorum buna) sistemi vs su anda yasadigimiz sistem derseniz..

abi deli misin? adamlar iyi olsaydi bu kadar boka batmazdi derim.
Üye
ID § 24 Sep 2016, 10:15    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
sosyalizmi savunanlar şunu anlamıyorsunuz, bizde aksini iddia etmiyoruz, itirazı yok kimsenin iktisat teorilerine, bunları doğru kabul ediyoruz zaten itiraz sistemin yapısında ve sürdürülebilinir olup olmasında.

maalesef kendi haline bırakılan insanlık, eninde sonunda bunun dışına çıkacak.

yok kendi haline bırakmayacağız diyorsanız. üç beş kişinin elinde milyarları emanet edeceğime yarın bokumuzda boğulalım daha iyi.

bu günün patronu, dünün burjuvası, daha öncesinin köylüsü zaten. uzaylılar veya "kapitalistler" diye gizli bir örgüt tarafında o mevkilere getirilmediler ki? zincirin başındaki biri, köylü akranlarından daha fazla bir şeyler yaptığı için onlardan bir adım öne geçmiş.

misal, toprak işinde çalışmak istemeyen genç biri şehre göçmüş ticaret işine girmiş 18yy en ünlü tüccarlarından olmuş, bunun nesli şimdi milyar dolarları yönetiyor. adam, zeka olarak belki değil ama fiziki imkan olarak kendisi ile eşit olan akranlarında ayrı olarak inisiyatif aldı diye ideolojik olarak ben adama niye küfür edeyim?

ha tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyorsa hakkını yedirme arkadaş, sende git inisiyatif alabiliyorsan. ama bunu yapacağım diye 3000 devirde gitmesi gereken bir motoru "az yakıt harcamak" 1500 devirde işletip motoru mundar etme, ya yeni bir motor geliştir, yada o motorsuz işini halletmeye çalış.

ha krallar ve soylular geyiği var birde. öyle bir anlatılıyor ki, sanırsın asalet kendi başına var olmuş, kral almış kılıcı eline yüzlerce adamı tek başına biçmiş kral olmuş.

yok böyle bir şey, adam çevresindeki kişilere faydalı bir iş yapmış, klasik insan psikolojisi olarak, eğer konu savaşsa, beraber savaştığı adamlar bile "bu daha iyi bilir, o yaparsa biz rahat ederiz" diye iradelerini kendi rızaları ile teslim ederler. ondan sonra bir sitem kurulur, komutanından köylüsüne teslim ettikleri irade ile bir şekilde yaşarlar.

(en basit örnek apartmanlar. ayda bir oturup, konuşup, tartışıp bir karara varıp, o kararı uygulayacak bir vekil seçmek yerine. kimsenin doğru düzgün katılmadığı toplantılarda kararlar alan ve topladığı aydatları harcama yetkisine sahip birini atıyoruz, sebep: işim gücüm var, kim katılacak şimdi toplantıya...)

kendi rızaları ile kral seçtikleri adamın toraklarında zaman sonra bu irade tesliminden rahatsız olan, inisiyatif almak isteyen birileri çıkabilir ama bu kişi krala gelmeden kendi çevresi tarafında durdurulur. niye? basit bir mantık, suyu bulandırma şimdi (bkz. ekonomi bozulur) köylü toprağını ekip karınını doyuruyorsa mutludur, imalatçı rahatsız edilmeden ürün yapabiliyorsa, tüccar soyulmadan malını satıyorsa, niye suyu bulandırsınlar?

ama bunların işleyişinde sorun olursa o zaman bir hareketlenme olur ama sonunda eğer inisiyatif alacak biri çıkarsa içlerinde ve kalkışma başarılı olursa, yine eski hatlarını tekrar ederek bir lider seçmekten geri durmazlar.

bazı istisnaları var, misal ankarada belli bir süre (1290-1354) ahilerin yönetimi ellerine almaları veya anlatılar doğru ise karmatiler var, belki örnekler çoğala bilir ama yine istisna olarak kalıyorlar. birde bin yılda bir, milyonlarca insanın arasından çıkacak mustafa kemal gibi adamlar var, onlar hepten istisna...

ha ne diyorduk, insanlık tarihi, yönetmesi için irade verilen ve ona karşı yönetme hakkı talep edenlerin icraatları üzerinden ilerliyor yani bu inkar edilecek bir şey değil ve bu o kadar genlerimize işlemiş ki apartman gibi bir yapıyı bile yönetici ile yönetmeye çalışıyoruz.

ha,18yy bir kırılma yaşadık, bireysel ve basit kullanım silahların hasar gücü ve ulaşılabilinir olmaları kolaylaştıkça, ve yeni yapılan makineler ile bir köyün bir senelik imalatını tek makine ile 1 haftada yapınca, yönetim için irade talebinde bulunacak bir aktör daha ortaya çıktı. amerikan bağımsızlık savaşı ve iç savaşı buna çok güzel örneklerdir aslında... artık savaşmak veya hayatta kalmak için büyük devletlere ve imparatorluklara gerek yoktu, doğru bir şekilde örgütlenmiş ve silahlanmış köylüler kendi başlarının çaresine bakabiliyordu.

ama dikkatiniz çekerim o zamanda artık geçiyor. artık eline tüfek alanı ortaçağın yabalı köylüsü kıvamına döndürecek askeri teknolojiler gelişiyor ve tarihi akışını referans alırsak bu belli bir noktadan sonra eski imparatorluk zamanlarına insanlığı döndürebilir

neyse lafı uzatmayalım, iktisat olarak bunu açıklayabilirsin ama işin sonunda yöneteceğin insanlar bunlar, bunları nasıl sosyalist bir düzene getireceğiz ve orada tutacağız.

artık, 21 yy ilk çeyreği bitmişken, bunların konuşulmasını gerekli buluyorum.

büyük patronlar kötü, eyvallah, sistem kötü tamam, ama bu insanları nasıl ve kim yönetecek?

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles

1 defa güncellendi. Son güncelleme 24/09/2016 10:23 tarihinde Feamer tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k
ID § 25 Sep 2016, 00:34    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Dasaa ve Feamer'in yazdıklarından ben şunu anlıyorum; insanların kafasında sosyalizme karşı bir "özgürlük" endişesi yatıyor.Bu endişelerinde haksızlar mı? Sonuna kadar haklılar. Bu arada Dasaa, ilk yazıda mazeretler öne sürdüğümü söylemişsin de bu arada ilk yazımda bahsettiğin mazeretlerin hiçbirisi yok. Neyse, ben olayı sınıfsal ve tarihsel açıdan ele alayım:

" Kapitalizmi savunmuyorum ama sosyalizm kötü, yaşandı çöktü. "

Eğer bu cümleyi kuruyorsanız, kapitalizmin sınıflar arası uçurumu arttıran, dünyadaki pek çok sorunun kaynağı ve krizlere gebe bir sistem olduğunu kabul ediyorsunuz demektir. O halde, direk çözüm yollarına geçmek gerekir.

Son zamanlarda, Venus project gibi projeler kapitalizme alternatif bir sistem yaratacağını öne sürüyor. Ne bu sistem? Kaynak bazlı ekonomi, yeşil ve yenilenebilir enerji vs. vs. Bu projeyi desteklemek için bana göre de gayet vurucu olan zeitgeist belgeselini çektiler vs.

Peki kapitalizmin sorunu kaynak bazlı olmaması mı? Hayır, aksine kapitalizm de kaynak bazlı. Yeşil enerji mi sorunu kapitalizmin? Evet, enerji ve çevre sorunları kapitalizmin büyük sorunlarından sadece bir tanesi ancak sadece bir tanesi, genel problemi değil.

Kapitalizmin yarattığı yoksulluk, açlık, sınıflaşma, geri kalmışlık gibi problemlere bu çözüm değil. Çünkü çözümü bulabilmek için sorunu bulmamız lazım.

Kapitalizmde neden sosyal sınıflaşma var? Neden dünya nüfusunun %1'i toplam dünya zenginliğinin %40'ına sahip? Bu %40'lık zenginliklerle pek çok insanın hayat şartları düzeltilemez mi?

İşte bu soruyu yanıtlamak için "tarihsel materyalizmi" bilebilmemiz lazım. Materyalizm, yani maddeci anlayışla tarihi yorumlamamız lazım. Yani, toplumları değiştiren, onlara şeklini veren ve hatta kültürlerini dahi yaratan üretim ilişkilerini açığa çıkarmamız lazım.

Üretim faktörleri nelerdir; İktisat derslerinde sayarlar; toprak(hammadde), emek, sermaye, girişimcilik. Buradaki sermaye tamamen kolpanın kendisidir. Üretim, sadece hammadde, emek ve girişimcilik ile hatta sadece hammadde ve emek ile de yapılabilir. O halde "sermaye" öğesi gereksiz bir öğedir. Ama ne hikmetse bu gereksiz öğe en büyük payı alan öğe.

Kapitalizmin sorunu artı değerdir. Yani işçinin yarattığı değer ile işçinin aldığı ücret arasındaki farktır ki bu sermayeyi oluşturur, ona eklenir vs.

O halde çözüm önerilerini buna göre belirlemeliyiz. Eğer kapitalizm sorunlu bir sistemse ve bu sorun üretim ilişkilerinde yer alıyorsa, bunun değiştirilmesi lazım. Öyle venus project yaptın falan ama yine sosyal sınıflaşma olmayacak mı?

Sosyalizm, Marx'ın tasarladığı bir düzen değildir. Marx'ın öngördüğü bir düzendir. Marx ve Engels toplumu maddeci bakış açısıyla ele almış ve toplumların da tıpkı doğadaki varlıklar gibi maddesel ilişkilerle değiştiğini keşfedip, sosyalizmin kapitalizmin üst aşaması olacağını öngörmüşler.

Sovyetler bir bürokrasi cehennemine döndüyse, hatalı bir takım işler yapılmıştır. Bu konuda örneğin "Hayvan çiftliği" sorunu çok güzel tahlil eder. Devrim doğrudur ancak gidişatı doğru değildir. Çünkü çiftlikteki hayvanlar arasında iletişim kopukluğu, zeka farkı, meslek farkı vs. vardır. Bu yüzden kurnaz olan Napolyon, gücü eline alır ve devrimi yolundan saptırır.

Oligarşinin tunç yasasını bilenler oligarşik yapıların nasıl ortaya çıktığını da bilirler. Bu yasaya göre, üç insan bir araya gelip ufak bir toplum kurarsa, bu toplum demokratiktir. Ancak bin insan toplum kurarsa, niyetleri ne kadar demokratik olursa olsun, iletişim kopukluğu olacağından bazı makam ve ünvanlar yükselecektir.

Bu yüzden Atatürk "devrimcilik" ilkesini koymuştur. Devrimci olmak gerekir çünkü devrim "kesintisiz" bir eylemdir. Toplumu ileriye taşıman devrimi bitirmez. Daha da ileriye, daha yeni sistemlere taşıman gerekir ki toplum ve insanlık ilerleyebilsin.

Sovyetlerin başarılı yanlarının yanı sıra başarısız yanları da oldu. Bu "kapitalizm kötü ama sovyetler meh o yüzden kapitalizme devam" gibi bir anlayışa yol açmamalı o yüzden. Hatalardan ders alınır, sorun yine nesnel olarak teşhis edilir ve ona göre fix patch yaparsın.

Öbür türlü "Sovyetlerde babam üst düzey memur değil diye reyonda salam yiyemedim" gibi gerçek dışı propagandalar yerine böyle düşünmek bana göre mantıklı olandır.

Sorunlar varsa; kötü olanını seçmek değil, hiçbirini seçmeyip çözümü seçmek gerekir.
Üye
ID § 25 Sep 2016, 13:31    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Ben, ideal sosyalizmin uygulanacağı yönetimin biçiminin daha icat olmadığı düşünüyorum ve mevcut insanlığın böyle bir seviyeyi koruyacak düzeyde olmadığını iddia ediyorum.

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles
Syf: ««/ 13 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum