[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  
Forumlar su an sadece okumaya izinlidir. Bu geçici bir durumdur, lütfen daha sonra tekrar kontrol ediniz.

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Tarih
|-- |-- |+ Göbeklitepe...
Yazar RSS Konu: Göbeklitepe {2369}
  [ A ]
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 29 Jun 2015, 11:38    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
böyle bir program yapılmış, tamamını seyretmedim, sahura kalkınca denk geldim, o süre içinde seyretiğim öncesi ve gerisi kaldı ama izlediğim kadarı ile enteresan bilgiler verdiler
linki ararken daha öncede bir program yapmışlar, gerçi onu hiç seyretmedim ne çıkar bilmiyorum
"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 29 Jun 2015, 11:40    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
göbeklitepenin özelliği neydi ilk yerleşik hayata geçilen yer miydi yoksa ilk ibadet yapılan yer miydi, unuttum bak.
Alan Yetkilisi
medal 1k medal 5k medal 10k


ID § 29 Jun 2015, 11:44    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
ancient alienlarin ilk geldigi yer tongue sticking out smiley

ilk tapinagi buldular ordada yeni konuya gerek yoktu, tartisiyroduk zaten. gobeklitepe bazilarinin hosuan gitmeyebilir tabi toplumla paylasilmayan bazi tarihi sirlar yuzunden

Dreams disappear when the dreamer wakes. Every last one of them with no exception.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 29 Jun 2015, 11:47    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Laurelin
ancient alienlarin ilk geldigi yer tongue sticking out smiley

ilk tapinagi buldular ordada yeni konuya gerek yoktu, tartisiyroduk zaten. gobeklitepe bazilarinin hosuan gitmeyebilir tabi toplumla paylasilmayan bazi tarihi sirlar yuzunden

özet plx
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 29 Jun 2015, 11:52    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
özeti bu gece parliament sinema klübündebirinin bunlari yazmasi gerekiyordu.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 01 Oct 2016, 23:40    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
scorch
Alinti
Laurelin
ancient alienlarin ilk geldigi yer tongue sticking out smiley

ilk tapinagi buldular ordada yeni konuya gerek yoktu, tartisiyroduk zaten. gobeklitepe bazilarinin hosuan gitmeyebilir tabi toplumla paylasilmayan bazi tarihi sirlar yuzunden

özet plx

gobeklitepe'den once bu tur kult yapilarin sadece tarim ile olabilecegi dusunuluyordu, yani 1000 kisilik grup olcan ki bunun 200ú fln bu eserleri yapsin, gerisi bunlara yemek saglasin vs.

yamulmuyorsam gobeklitepe kalintilari MO 10k-8k deniyor yani tarimdan once oldugu bariz.
Simdiye kadar da hep avci-toplayicilarin bu denli geliskin din/kult gelistiremeyecegi zaten gunu gunune yasadiklarini soyluyorlardi.

Iste bu kazilarla anlasildi ki durum oyle degilmis. Avci-toplayicilarda da demekki geliskin bir sosyal yapi olmasi lazim ki yine 1000 kisilik grubun 200u bu ise dedike iken digerleri bunlari beslesin. Ki benim okudugum bu yazitlardaki semboller vs ince iscilikte gerektiren islermis, yani 0 deneyimli adamlar degilde bu iste deneyim sahibi insanlar yapmis, eh bu iste deneyim sahibi isen bu tur seyleri daha onceden yapman lazim, daha once yaptiysan bunun bir gecmisi olmasi lazim.

Isin ozu avci-toplayici toplumlar bizim dusundugumuz gibi bugunde doyduk coksukur kafasinda yasamiyorlarmis.

Bi diger gercekte simdiye kadar neopolitik cagin levant bolgesinde basladigi yonundeydi ama yine bu kazilarla bunun toroslar tarafinda baslamis olabiecegi ihtimalini cikardi.

s.e.n.k.o Sucuk Ekmek Ne Kadar Oldu
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 02 Oct 2016, 10:10    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Neopolitik değil litik litik asdasd

Toplumla paylaşılmayan sır olayı da çok komple olmuş, zaten insanların gözüne soksan bile inanmaktan vazgeçmiyorlar. Bi kanıt fazla bi kanıt eksik

Götüyle inatlaşan donuna sıçar.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 02 Oct 2016, 10:29    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Göbeklitepe'nin olayı yine sosyal bilimlerin tırtlığını ortaya çıkarması aslında meselesi bu.

Tarıma geçişle beraber böyle büyük kompleks yapıların ortaya çıktığı düşünülüyordu. Şimdi Göbeklitepe'de mevcut veriler bunun tam aksini söylüyor. Birde enteresan şekilde hayvan şekilleri ve taşlar gayet güzel işlenmiş Göbeklitepe'den Nevali Çori'ye gidilince bu antromorfik taşların küçülüp köyün içerisinde minik bir alana sıkıştığını görüyorsunuz.Sosyal Bilimler hakikaten bilim mi yoksa lezzetli geyik muhabbeti mi bilemiyorum.
Üye
medal 1k
ID § 02 Oct 2016, 10:50    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Benim merak ettigim, acaba tarima kendiliginden gecen (yani tarimi baskasindan ogrenmeden, kendi bulan) tum toplumlarda mi gecis ayni sekilde olmus. Misirlilar, Nubyeliler belki Mezopotamya'dan etkilenmistir ama Cinliler, hele Mezoamerikalilar falan nasil gecmisler acaba.

Sandnigger.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 02 Oct 2016, 10:59    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Tarım bilinmeyen bişey değil, avcı toplayıcı toplum sonrası yarı-yerleşik dönemde ekip biçmeyi biliyor insanlar. Yalnızca fazla yorucu ve kaynak bolluğunda gereksiz bi çaba. Yaz bahçeleri kış bahçeleri falan var ayrı ayrı kaldıkları yerlerde ve basit ekinlerle uğraşıyorlar yine. Tarıma geçiş iklim değişiklikleri - aşırı avlanma vb. gıda temelli sorunlardan bir zorunluluk olarak ortaya çıkıyor, devamında surplus ve nüfus fazlası nedeniyle de hakim sistem oluyor yerleşikler göçebeleri malup edince.

Alinti
paparnoz
sosyal bilimlerin tırtlığı
Tarıma geçişle beraber böyle büyük kompleks yapıların ortaya çıktığı düşünülüyordu. Şimdi Göbeklitepe'de mevcut veriler bunun tam aksini söylüyor.

Bu şeye benzedi ya einstein bile cosmological constant diye bişey ortaya atmış demek ki fizik tırt bi bilim. Yarın öbürgün dark energynin bu constant fikriyle uyduğunu anlarsak hatta ona da sallarız.

Götüyle inatlaşan donuna sıçar.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 02 Oct 2016, 12:01    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Yok tam olarak öyle değil, ortaya atılan teoriler maalesef yapısal sıkıntılar doğuruyor sosyal bilimlerde. Pozitif bilimlerle ayrılan yönü o. Pozitif bilimlerde bir teori ortaya atılıyor, onun üzerine kafa yorulurken bambaşka sonuçlar çıkıyor ve bu veriler kullanılmaya başlanıyor, sonra daha değişik teoriler daha başka sonuçlara götürüyor ama yapılan şeyde gözlem ve deney var birde formal bilim var, matematik var.

Gelelim Arkeoloji'ye özellikle yazılı kaynağın kıt olduğu Tarih öncesine. Öncelikle Neolitik dönem ve öncesi ile alakalı veriler kıt ve yetersiz. Türkiye'de Nevali Çori, Çayönü, Çatalhöyük, Hallan Çemi gibi bir takım Neolitik yerleşmeler var. Aslında coğrafi olarak bayağı bol bir neolitik kültür katmanı var Anadolu'da. Kazılar genel olarak sistemsiz (Çatalhöyük gibi doktora öğrencilerinin çalıştığı kazılar hariç) ve yıkıcı.

Yani Göbeklitepe'yi Klaus Schmidt değil, bizimkiler kazsa muhtemelen taşlar müze bahçesine kaldırılır, kazıda 2 ay sonra kapatılırdı.

Bu lokal olarak bizle alakalı olan kısımdı.

Birde genel olarak Arkeolojinin (Antropoloji'yi de dahil etmek lazım) problemleri var.

Öncelikle Arkeoloji'nin başlangıcı tamamen Indiana Jones stili bir merak, heyecan ve araştırma tutkusu, öncül Arkeologların hepsi elit ve aristokrat. Bunu bir bilimsel disiplin olarak değil, hazine avcılığı dürtüsü ile yapıyorlar. Sonra Orta sınıf üniversiteleri ele geçirmeye başlıyor ve onlar sazı eline alıyor. Onlarda atmosferin etkisi ile milliyetçiliğe vuruyorlar işi. Bizde örneğin Sümerlilerin Türk olması, Almanya'da örneğin Hititlerin Alman olması gibi. Arkeoloji bir köken bulma sevdasına dönüşüyor. Bak ortada aslında bilim yok, toplanan nesneler subjektif bir şekilde yorumlanıyor.

Daha sonra 20.yy'da bu iş Kapitalizm'e göre yorumlama ve Sosyalizm'e göre yorumlama işine dönüşüyor. Artık veriler Kapitalizm ve Sosyalizm'e göre yorumlanmaya başlanıyor. Bu süreçte orta yolcular çıkıyor hem ona hem buna yaranan makaleler patlıyor. Jstor bunun için devasa külliyat 19.yy'dan günümüze kadar bir yığın sosyal bilimlerle alakalı makale var.

Tabii bu merak arayışı bir yığın eserin tahrip olmasına, yok olmasına, kaçırılmasına neden oluyor.

Bu araştırmalardan kalan elde tutulur sonuç çok az,harcanan para devasa ve yoğun tahribata neden oluyor.

Tek artısı insanların geçmişe olan meraklarının geçici olarak tatmin edilmesi.

Mesela ufuk açıcı kitaplardan bir tanesini söyleyeyim. (kitap tavsiyeleri bölümünde de paylaştım)Şimdi mağara resimleri ile alakalı bir yığın bilimsel kitap ve makale paylaşabilirim ama bu ince ve küçük kitap çok daha rasyonel çok daha akılcı bir kitap, insanı daha farklı düşünmeye itiyor. İşin özeti şu, mesela Paleolitik dönem mağara resimleri var ve bazı resimler daha ileri dönemlere göre daha gelişmiş, bu nasıl olabiliyor ?

Bir ressam ile kafa kafaya verilip düşünülüyor, ortaya attıkları özet olarak teori şu, ışık (örneğin mağara'da yakılan ateş) bir cismin gölgesini duvara yansıtıyor ve bu gölgenin sınır hatlarından gittiğin zaman anatomi bilgisine, perspektif anlayışına gerek olmadan düzgün bir figür çizmiş oluyorsun. Bir çocuk dahi düzgün çizim yapabiliyor.
Bak bir teori var, gözlemle ve deneyle kanıtlayabilmek mümkün.

Ancak bu kitaptan önce mağara resimleri ile alakalı makalelere bak böyle bir teorinin t'si yok. Ölçüler var, kapladığı alanın fotoğrafları var, işte figürlerin yorumu ve ortaya çıkarılması var bazende kimya'dan yararlanılarak yapılan yaş tespit ve pigment analizi çalışmaları var.

Bunu öğretim üyeleri ile tartıştığın zaman ekseriyet şöyle diyor "öyle bir şey olamaz, bu kadar basit olamaz." bu basit bir tutuculuk, muhafazakarlık örneği aslında. Tıpkı bir müslümanın milyorlarca müslüman yanılıyor olamaz demesi gibi.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 03 Oct 2016, 10:32    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
senko

gobeklitepe'den once bu tur kult yapilarin sadece tarim ile olabilecegi dusunuluyordu, yani 1000 kisilik grup olcan ki bunun 200ú fln bu eserleri yapsin, gerisi bunlara yemek saglasin vs.

yamulmuyorsam gobeklitepe kalintilari MO 10k-8k deniyor yani tarimdan once oldugu bariz.
Simdiye kadar da hep avci-toplayicilarin bu denli geliskin din/kult gelistiremeyecegi zaten gunu gunune yasadiklarini soyluyorlardi.

Iste bu kazilarla anlasildi ki durum oyle degilmis. Avci-toplayicilarda da demekki geliskin bir sosyal yapi olmasi lazim ki yine 1000 kisilik grubun 200u bu ise dedike iken digerleri bunlari beslesin. Ki benim okudugum bu yazitlardaki semboller vs ince iscilikte gerektiren islermis, yani 0 deneyimli adamlar degilde bu iste deneyim sahibi insanlar yapmis, eh bu iste deneyim sahibi isen bu tur seyleri daha onceden yapman lazim, daha once yaptiysan bunun bir gecmisi olmasi lazim.

Isin ozu avci-toplayici toplumlar bizim dusundugumuz gibi bugunde doyduk coksukur kafasinda yasamiyorlarmis.

Bi diger gercekte simdiye kadar neopolitik cagin levant bolgesinde basladigi yonundeydi ama yine bu kazilarla bunun toroslar tarafinda baslamis olabiecegi ihtimalini cikardi.

güzel açıklama olmuş.

hal böyle olunca bildiğimiz tarih bilgisi değişmiş oluyor

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles


1 defa güncellendi. Son güncelleme 03/10/2016 10:32 tarihinde Feamer tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 03 Oct 2016, 13:01    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]

aynı fikirdeyim

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles
Üye
medal 1k
ID § 13 Oct 2016, 17:54    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Bereketli Hilal'in aşırı bereketli olması nedeniyle insanların tarıma ihtiyaç bile duymayıp köylerde yaşadığını söyleyen bir teori de vardı. Yani adam ihtiyacı olan her şeyi doğadan zahmetsizce sağlıyor, tarımı vakit kaybı olarak görüyor. Hatta o kadar fazla ürün var ki bunları dışarıya satışını bile yapıyor ve ilk köyleri bu ticareti yapanlar kurup yerleşik yaşama geçiyor. O nedenle Göbeklitepe'yi inşa edenleri elinde mızrak taşıyan baldırı çıplaklar olarak görmemek lazım.
Yörünge Disi
ID § 04 Mar 2018, 01:49    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
rahmi öğdül - özgürlük bulaşıcıdır, havadan bulaşır

24.07.2015

Ortaçağlardan kalma bir Alman sözü, şehrin havasından ve özgürlükten söz ediyor: “Şehrin havası özgürleştirir.” Feodal beyliklerden kaçarak özgürlüğün havasını soluyanların, bağlarından kurtulup kendilerini gerçekleştirme fırsatı yakalayanların şehri. Şehirler özgürleştirir; şehrin havası, feodal ilişkileri çözer, ayaklarınızı yerden keserek havalandırır; ciğerleriniz şehrin havasıyla doldukça uçan balonlar gibi neşelenirsiniz. Ama şehrin havasını da merkezi iktidarlar kirletmişlerdir artık; boğulur gibi olursunuz. Hayatta kalabilmek için şehrin havasını soluyabilmemiz gerekiyor; devrimler kaçınılmazdır bu yüzden. Özgürleştiren bir şehri birlikte inşa etmek üzere Kobane’ye gidecek gençlerden Hatice Ezgi Sadet, “Bu devrim bütün cinsiyet önyargılarının kırıldığı bir devrim. Rojava Devrimi’nde kendi özgürlüğümüzü görüyoruz” demişti. Özgürlüğün kentine ulaşmaya ramak kalmışken, merkezi iktidarın boğucu havasına yenik düştüler; 32 gencin, özgürlük düşleriyle birlikte bedenleri de parçalandı.

ÖZGÜRLÜK BULAŞICIDIR

Özgürlük bulaşıcıdır; havadan bulaşır. Özgürlük duygusunu yok edemezsiniz; havadır bizi özgürleştiren çünkü; başka diyarlardan esen rüzgârlarla, esintilerle bulaşır. Şehirler, neoliberal dayatmaların sonucu boğucu bir hâl alsa da esintiler, özgürleştirici bir şehrin düşünü hep canlı tutacaktır. Kapitalizmin çizgisel dayatmalarını kırdığımızda, bir yıkım şehri yerine doğaya ve insan doğasına dokunan bir şehrin ortaya çıkışının pekâlâ mümkün olabileceğini biliyoruz; insanların hava molekülleri gibi özgürce dolaştıkları ve aralarında su molekülleri gibi yatay bağlar kurarak istediklerinde sıvılaşacakları bir şehrin.

İnsanlığın inorganik bir madde olan suyun geçirdiği evreleri andıran evrelerden, faz geçişlerinden geçtiğini belirten Fizikçi Arthur Iberall’ı izlersek eğer, aralarındaki mesafeden dolayı küçük avcı toplayıcı gruplarının göçebe bir hayat sürdükleri evreyi insanlığın gaz evresine benzetebiliriz. Doğa içinde hava molekülleri gibi özgürce dolaştıkları bu evreyi, tarım topluluklarının ortaya çıkışıyla birlikte sıvı evresi izlemiştir. Neolitik dönemin başlangıcında tarımsal faaliyetlerle bir araya gelen insanlar, aralarında yeni bağlar geliştirerek, su molekülleri gibi davranmaya başlamışlar ve ardından merkezi, hiyerarşik politik yapılar, bu sıvılaşmış topluluğu dondurarak, surlarla çevrili yerleşimler halinde katılaştırmıştır (bkz Manuel De Landa, Çizgisel Olmayan tarih, Metis).

KATILAŞMIŞ BİR TOPLUM

12.000 yıl önce Göbeklitepe’de ortaya çıkan, iç içe geçmiş çemberlerden oluşturulmuş tapınak, insanlığın katılaşmasının mekânsal olarak nasıl gerçekleşeceğine dair ilk örneği veriyor bize. İç içe geçmiş çember, yerleşiklerin mekânda örgütlenme biçimidir, bir merkez etrafında nasıl katılaşacaklarını gösterir. Önceleri en içte tahıl ambarı yer alırken, daha sonra bu merkez, hiyerarşik toplumun politik merkezi haline gelmiştir. Ekonomik, toplumsal ve ahlaki dayatmalar merkezinin etrafında halkalar halinde katılaşmış bir toplum.

Duvarlarla doğadan ayrılmış bu dondurulmuş ilişkiler şehrinde insanların bedenleri katılaştırılsa da esintilerle esinlenmelerine kimse engel olamamıştır; şehrin havası başka diyarlardan taşınan esin perileriyle doludur çünkü. Perileri soluyanlar esin perilerine dönüşür; herkes birbirinin esin perisidir artık ve bedenleri sıvılaşmış, tüm duvarlar yıkılmıştır. Marcel Proust, esini ne de güzel tanımlamış: “Heyecan, zihin yenilenişi, bütün duvarların yıkılışı, içimizde hiçbir engelin, katılığın kalmayışı, özümüzün… durdurulmadan akmaya, bizim istediğimiz şekle girmeye hazır bir lava benzemesi” (Edebiyat ve Sanat Yazıları, YKY). Bir lav gibi sıvılaşan kızgın bedenlerin kolektif esininin ya da esin perilerinin nelere muktedir olduğunu deneyimledik, biliyoruz. İktidar esin perilerine düşmandır en çok. Önce perileri öldürür, sonra da şehirleri. Peki, esintileri kim öldürebilmiş ki?
  [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum