[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Tarih
|-- |-- |+ Türklerin dini Şamanizm miydi,Türkler zorla mı müslüman oldu?...
Yazar RSS Konu: Türklerin dini Şamanizm miydi,Türkler zorla mı müslüman oldu? {5280}
Syf: ««/ 7 »»   [ A ]
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 31 Jul 2017, 14:48    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Feamer
bir zamana aralığında -ki burada 100-200 senelik bir aralık- türklerin şehirleri varmış, içinde tapınaklar, tapınakların içinde de putlar varmış?

gerçekten hangi tanrı bu? gök tanrının tapınağı ve içinde putları diye bir şey duymadım ben varsa bilmiyorum. kaynak varsa verin öğrenelim

[www.cumhuriyet.com.tr]

şuradaki saldırıyı yapan adam, "put" diye kırmaya çalışıyor. göktanrı'ya inanan adamın illa tapınakta puta tapması felan gerekmiyor. en ufak bir obje bile arap birisine put gelecektir.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 31 Jul 2017, 14:51    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
aptal araplara göre her şey put
kabe dahil grinning smiley

De ki, biz onu yaş üzümden yarattık
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 31 Jul 2017, 14:53    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
ayni guzel insan kesin haci bayrama gidip dua etmis niyette bulunmus, kizina hayirli kismet kendisine de arkasi ottoman cikartmali sifir siyah doblo niyet etmistir, ebu vikvik efendi turbesinde niyazda bulunmustur..basi sıkıstıgında hiziri beklemekte , muhtemel seyhi ebu cikcik efendinin ogretilerini hatmetmektedir..

Life is 10% what happens to me and 90% of how I react to it. –Charles Swindoll
Yörünge Disi
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 31 Jul 2017, 14:57    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
3/c sınıfıdan bone arkadasımız konuyu aydınlatmıstır, dagilabiliriz.

bnet: bonesoul#2655
steam: raistlinthewiz
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 31 Jul 2017, 15:18    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Bone
Alinti
fenn
Türkler hadi kendileri müslüman oldular peki Çinliler, Ruslar ve moğollar,hintliler gibi ırklar neden müslüman olmadı. Bence tarih eksik anlatılıyor.

şu yüzden:Türkler, Milattan Önceki tarihlerde Orta ve Doğu Asya'da yaşarlarmış. Ama zamanla gittikçe daha Batı'ya göç etmeye başlamışlar. Oğuz Türkü olarak bildiğimiz Türk boyu, Hazar Denizi'nin kıyısına ulaştığı zaman, hemen altındaki İranlı'larla ilişki içerisine girmiş. Bu sırada biraz daha güneye ve batıya gitmeye devam etmiş (hala İran'da yaşayan Kaşkay Türkleri bulunmaktadır). Anadolu'ya girebilmek için Araplarla ve haliyle İslamiyet'le de ilişki içerisine girmesi gerekmiş. Selçuklular, Roma İmparatorluğunu 1071 yılında yenip, Anadolu'ya girme şansını elde ettiler, ama bundan önce bu civardaki Türkler çoktan Müslüman olmuştu.

Çin, Rus, Moğol ve Hintlilerin böyle bir serüvenleri olmayınca, haliyle Müslümanlık gibi bir dertleri olmamıştı. Haritada bakarsan epey mesafe var.

Çinliler ile araplar savaşıyor. Savaştan önce kiminle savaştığını biliyordur çinliler ve savaşa gerek yok islama geçiyoruz dememişler. Yenilmişler ve o arada kalan türk topraklarını araplara bırakmak zorunda kalmışlar. Türklerin o zayıf anında ise islamın güçlü olması artık tesadüf.
İslamın moğolların tarihlerinde ilk defa güçlü oldukları döneme gelmesi şanssızlık. Zira moğollar arapları kıyımdan geçirmişler. Tam araştırmadım ama islamın böyle orta asyadan karadeniz kuzeyine, hazar kuzeyine ve sibiryaya kadar yayılmasını bile engelledi diye düşünüyorum. O kadar yakın temasta bulunduğu islama geçmek yerine toplu kıyım yaptılar ve abbasi halifesini kadın kıyafeti giydirip atlara ezdirerek öldürdüler. Özellikle Hülagü Han bu konuda çok fena !
Ruslar ise özellikle S.S.C.B. döneminde islam topraklarının sınırına kadar geliyor ama müslüman falan olmuyorlar. Afganistanı işgal ediyorlar ve sonra falan filan .
Hintliler ise İran ın fethedilmesiyle temas ediyorlar hatta gazneliler kuzey hindistanın çoğuna sahip oluyor ama öyle topluca Hindistan ın müslüman olduğu falan yok.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 31 Jul 2017, 16:00    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
müslümanların yaşadığı coğrafyayı işgal edersen iki seçeneğin var, ya müslüman olacaksın, yada toplu katliam yapacaksın. yoksa yerleşik halk ile sorunlar çıkıyor.

mesela roma uzun süre hristiyanlığa direniyor ama artık avamda o kadar çok yayılıyor ki, mecburen kabul etmek gereği duyuyorlar ama onuda kendinlerine uyduruyorlar. veya uygurlular budist oluyor. budizm çok güzel sende gelsene diye bir vaatle olduğunda ziyade kendi hinderlantlarında budizm in yaygın olması denilebilir. veya hazarlar yahudi olmuş, bunun için ise hristiyan ve müslüman iki imparatorluk arasında kaldıkları yüzünden diye iddialar var.

veya moğollar gibi hepsini öldürün tezi ile hareket edenler var ama bu işte uygulamada başarı sağlamıyor, asyanın düşün yoğunluklı şehir ve kasabalarında uyguladıklarını iran ve mezapotamyada uygulamaları aynı verimi sağlamıyor.

hangi birini öldüreceksin, onlarca şehir, tonlarca kasaba var, her köylünün başına asker mi göndereceksin? askerin motivasyonu ve parası nasıl sağlanacak, köy yağması ne kadar para getirir, vs vs.

bu sistem bir halta yaramıyor, verimsiz

buradan bakarsak iranın ve daha önce müslüman olmuş maveraünnehir in kalabalık coğrafyasına uygun hareket etmeleri daha olası, hatta yerel halka gereğinden fazla imtiyaz sağlandığını düşünen türklerin çıkardığı sorunlardan da bahsedilir

tabi şu da var, çin her hangi bir arap toğrağını işgal edince gidip müslüman olmaz, oraya yerleşecek adam gönderir kendi bildikleri gibi devam edeler, yerleşen halk belki zamanla müslüman olur

ama çin imparatoru çinde oturuken, türk hakanı gidip iranlıların arasında oturup yanina iranlı vezir alıyor

yani bu şartlar altında niye müslüman oldular diye hayret etmek yersiz oluyor

ama bizim tartışmamız gereken hususun, "türk halkının islam kültürünü tam kabulu" olması gerektiğini düşünüyorum

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 31 Jul 2017, 17:18    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]

O öyle değil işte ya. Okuma yazma bilmeyen adam ne yazıyor yazdırıyor. Muhammed zamanında yazılı bi kuran yok. Sen ortaokulda okuduklarına bu yaşa iyi gelmişsin yine.

Welcome my son.Welcome to the machine.
What did you dream?It's alright we told you what to dream.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 31 Jul 2017, 17:21    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
muhammed öldükten 150 yıl sonra falan kitap haline getiriliyor
Üye
medal 1k
ID § 31 Jul 2017, 21:51    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Bone
Hz. Muhammed, tüm bu karışıklıkları önlemek için, kendisine gelen vahiyleri oturur kendi yazdırıp kitaplaştırır.

Sende doğru öğrenememişsin. Bir kere Kuran Hz. Muhammed öldükten sonra yazılmıştır. Hz. Muhammed ayetleri söylenenlere göre bir kısmını yapraklara, kemiklere, paçavralara yazıyordu ve bir kısmını da hafızlarına ezberletiyordu. Hatta o kadar düzensizdi ki Buharinin bir hadisinde Hz. Ayşe der ki; Biz Muhammed ölünce ve cenazesiyle ilgilenirken bir keçi odaya girdi ve yatağın altındaki ayet yazılı yaprağı yedi der (yatağın altında ayet ne arar o da muammadır). Bana göre zaten Kuran'da ki en büyük tutarsızlık da Hz. Muhammed'in ölmeden önce ayetleri hiç s.kine takmamasıdır. Taksaydı ölmeden önce kitaplaştırırdı. Hz. Muhammed ölünce üstüne toplu dinden çıkmalar ve isyanlar çıktı, ezberlettiği hafızların bir kısmı bu isyanlarda öldü, yaşayanlar da gelen halifenin baskısı ile Kuran'ı yazmaya koyuldu.

4 defa güncellendi. Son güncelleme 31/07/2017 21:54 tarihinde Lord_Argos tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k
ID § 01 Aug 2017, 08:13    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Cinliler niye Musluman olmamis denmis de, eskiden Cin'da hatri sayilir bir Musluman nufus varmis. 1800lu yilarda milyonlarca kisinin oldugu Dungan ve Panthay isyanlarini da Muslumanlar cikarmis, eskiden Cin'in guneyindeki Yunnan eyaletinin cogunun Musluman oldugu soylenir ama sonra silinmis. Batidaki Muslumanlar da ya bu isyanlar sonucu silinmis ya da Hanlar'in nufusu goreceli olarak daha hizli artinca boyle 10-20 milyonluk nufuslarla cucuk gibi kalmislar.

Neyse. Turkler'in Islama gecisi uzun surmus bir olay, Anadolu Turklesirken dahi Anadolu'ya gelen Samanist Turkler vardi muhtemelen. Araplar'in Musluman yaptigi Turkler'dn cok Turkler'in Musluman yaptigi Turkler var denebilir. Musluman hukumdarlar ile Musluman olmayan tebanin arasinda sorun yoktu denemez tabi, Pagan dinler Islam tarafindan saygi gormemistir ve dislama, baski seklinde kayitlara gecmesi zor olan sekillerde sindirme olmustur diye dusunulebilir. Gazneliler'in oldukca yobaz oldugunu biliyoruz mesela, Hindistan'daki Paganlara buyuk katliamlar yapmislar. Bu durumda kendi iclerindeki Pagan tebaya da baski uygulamislardir herhalde. Ondan sonra Selcuklu zamaninda Anadolu'da yasanan Babai isyanlari'nda Alevi-Pagan karisik bir isyanci kitlesi oldugu yonunde iddialar var. Bu isyani bastirmak icin Fransiz parali askerler kullanmis hatta Selcuklu.

Turkler'in Musluman olmasinin baslica sebebi Arap sphere of influenceina girmis olmalari. O spherea nasil girdiler derseniz o kilicla olmustur iste. Zira o Kuteybe donemindeki savaslar olmasaydi ya da farkli sonuclansaydi, Araplar Turkler'i etkileyemeyecekti diye dusunuyorum.

Turkler kendi istekleriyle Musluman olmustur, Goktanricilik ile Islam cok benziyormus da ondan olmuslar gibi sacma sapan iddialara (o zaman Araplar Tengrici olsaymis ameka niye Turkler Musluman oluyor?) karsi cikilmali ama "Turkler kilicla Musluman yapilmistir" tezlerinde de oturmayan belli basli noktalar var bana gore. Ilk olarak; ozellikle Musluman olmadiklari bir donemde Turkler'in yerlesik hayata gecmelerinin cok yavas ve nadir olacagi icin Maveraunnehir'in cogunlugunu olusturduklari ve oraya yapilan saldirilarin Turkler'e yapildigi varsayimi dogru olamaz. Turk hukumdarlar tarafindan yonetilen ama halkinin cogu Fars, Afgan ya da bunlar ile akraba diger eski Irani toplumlar olan yerler buralar muhtemelen. Bir Talkan ve Curcan katliamidir gidiyor mesela ama haritada nerede bu yerler allah askina? Ne bu katliamlari agzina alan bir tane kaynak bu iki sehrin/bolgenin nerede oldugundan bahsediyor ne de bunu dillendirenler nerede oldugunu biliyor. Havada kalmis noktalar bunlar bence.

Sandnigger.

3 defa güncellendi. Son güncelleme 01/08/2017 09:10 tarihinde Nigger_of_the_sand tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 01 Aug 2017, 09:02    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Akhlaur

O öyle değil işte ya. Okuma yazma bilmeyen adam ne yazıyor yazdırıyor. Muhammed zamanında yazılı bi kuran yok. Sen ortaokulda okuduklarına bu yaşa iyi gelmişsin yine.

yazılı olduğunu kimse iddia etmiyor zaten ezbere okuyorlar, o zamanın "ozan"ları için zor bir iş değil

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 01 Aug 2017, 10:00    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
arapların etki alanına girmişler tezi doğru geliyor bana da ama araplar doğuya gitmese dahi, iran ve mezopotamya içlerine geldiklerinde zaten o etki alanına gireceklerdi.

arapların o kadar doğuya, bir yabancı tarafından ikinci kez olarak işgal edilen bir yere gelmeleri sıra dışı bir olay, ama doğudan batıya göç dalgaları göz önüne alındığında bu kaçınılmaz olarak yaşanılacak gibi duruyor.

birde, emevi ve genç abbasi devirlerini şimdiki arapların vaziyetleri ile kıyaslamamak lazım adamlar her bakımdan dönemin süper güçleri, yani etkileme olması kaçınılmaz. emevi artığı endülüs devleti bile asırlarca avrupada baş devlet olmuş ve bir çok konuna referans ve etki yaratan bir yapı kurmuş

ayrıca buhara için örnek verirsek,

şu kaynakta,[www.wikiwand.com]

Alinti

Türk Dili'nin en eski sözlüklerinden Divân-ı Lügati't-Türk'te;

"..... Bu şehirleri Türkler yaparak adlarını kendileri koymuşlardır. Bu adlar olduğu gibi şimdiye kadar gelmiştir. Bu yerlerde Farslılar çoğaldıktan sonra Acem şehirleri gibi olmuş. Bugün Türk ülkesinin sınırı " Abisgûn" (Hazar) denizi ile çevrili olarak Rûm diyarından ve Özçent'ten Çin'e kadar uzanır. Uzunluğu beşbin fersah, eni üçbin fersahtır; hepsi sekizbin fersah eder." diye yazılmıştır.[19].


şehirlerin iran etkisi altında olduğu muhakkak ama bir soğdları da denkleme katmak lazım

aynı kaynaktan alıntı,

Alinti

Resmi olarak şehir M.Ö. 500 yılında bugün Ark adı verilen bölgede kurulmuştur. Ancak Buhara vahasındaki yerleşimlerin tarihi M.Ö. 3000'lere kadar uzanır. Sapalli kültürü adı verilen ileri bir Bronz çağı kültürü buradaki Varakhsha, Vardan, Paykend, ve Ramitan gibi yerlerde ortaya çıkmıştır. M.Ö. 1500 civarında iklimdeki değişiklik, demir teknolojisi, Aryan göçebelerin gelişi gibi farklı etmenlerin etkisiyle çevre yörelerden vahaya büyük miktarda nüfus akışı gerçekleşmiştir. Sapalli ve Aryan halkları Zeravşan deltasındaki göl ve sulak arazilerin etrafındaki köylerde birlikte yaşamaktaydı. M.Ö. 1000'den itibaren bu iki grup kendine has bir kültür geliştirmeye başladı. Soğd (Sogdian) adı verilen bu kültür M.Ö. 800'e kadar Zeravşan vadisinde çeşitli şehir-devletlerde yayıldı. Bu tarihlerden itibaren Zeravshan deltasının oluşturduğu sulak alan doldurulup yerleşimler oluşturulmaya başlanmıştır. M.Ö. 500 yılına geldiğinde iyice büyüyen bu yerleşimler birleştirilerek duvarla çevrelenmiş, böylelikle Buhara şehri kurulmuştur.

Alinti

Sasani İmparatorluğu döneminde Arap işgaline kadar, Buhara Manicilik ve Nasturi Hıristiyanlık için önemli bir merkez olmuştur. İslam ordusu 650 yılında Buhara'yı ele geçirdikten sonra Buhara çok dinli özelliğini yüzyıl kadar devam ettirmiştir.[22] Bunun nedeni büyük ölçüde Çin'in Tang Hanedanı'na karşı Soğdların Arapları desteklemeleri; ve Arap egemenliğinin çok sağlam olmaması sayılabilir. Ancak 751 Talas savaşının ardından Araplar bölgedeki egemenliklerini güçlendirmiş, İslam dini bölgede yayılmaya başlamıştır. şebinkarahisar muhara köyüne göç vermiştir oradaki insanlar zaman içinde oranın yerlisi olup müslümanlığı yaymışlardır

[www.wikiwand.com]

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles
Syf: ««/ 7 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum