[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Tarih
|-- |-- |+ Türk kimliği...
Yazar RSS Konu: Türk kimliği {43324}
Syf: ««/ 60 »»   [ A ]
Üye
medal 1k
ID § 30 Mar 2017, 22:54    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Kazim Mirsan bir bilim adami degil.

Herkes bir onceki atasina ya da bir yanindaki komsusuna benzer ama orijin noktandan yeteri kadar uzaklastiktan sonra Turk ya da Cinli ya da X dedigin 2 insan arasinda anlamli hicbir benzerlik kalmiyor. Bugun senden baslayip bilinen ilk Turk'e kadar bir bir atalarini incelesek dogal bir devamlilik varmis gibi gorunur ama o ilk Turk ile seni cat diye yan yana koysak anlamli hicbir benzerliginiz olmaz yani. O adamdan dogmus herkes de bugun sen olarak sonuclanmamis olabilir. Insandan maymuna da aynen bu sekilde gidilebiliyor ornegin.

Insanlik tarihin her asamasinda etnik bilince sahip toplumlar halinde var olmadi. Bu yuzden "Sunlar Turk mudur degil midir" diye inductive yaklasimlar sakincali. Cunku o sekilde onun atasina da Turk demek zorunda kaliyorsun ve boyle boyle ilk insan ile arasinda hicbir engel kalmiyor. Insanlar bir sabah yataklarindan Turk olarak uyanmadilar ama yasam aliskanliklarinin, birbirleri ile olan baglarinin, diger toplumlar ile olan farklarinin kemiklestigi, Turk olarak adlandirabilecegi bir nokta belirlemek zorundasin. Yoksa maymuna kadar gidiyorsun iste.

Etnik bir grubun kokeninde birden fazla kultur yatabilir ya da bir kulturden birden fazla etnik grup dogabilir. Turkler'in kokeninde yatan kulturler cok iyi incelenemiyor cunku geriye cok birsey birakmamislar. "Hunlar'a Turk mu diyelim yoksa baska birsey mi diyelim" demenin cok bir alemi yok o yuzden, inceleyedigimiz, tanimadigimiz insanlara Turk diyince bu sefer Turk sozcugu birsey ifade etmemeye basliyor. Hunlar tek bir kultur bile olmayabilir yani, belki sadece siyasi bir catiydi folklorik seviyede hicbir anlami yoktu ne bileyim.

Sandnigger.
Üye
medal 1k
ID § 30 Mar 2017, 23:25    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Bu arada bilimsel kabuller degisebiliyor. Ben kendimi bildim bileli Altaic diye bir dil ailesi vardi, bugun baktim ki Wikipedia'ya gore tedavulden kalkmis. Yani Turki dilleri ve Mogolca'yi ayirmislar. 1930lardaki kabuller kim bilir nasil incelemelere ve yaklasimlara dayaniyordu.

Sandnigger.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 31 Mar 2017, 08:36    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
türk derken bir ırktan ziyade, belirli bir ortak kültür havuzunu paylaşan insanlardan bahsediyoruz, misal moğollar bu kültür havuzunun içinde olan kabilelerden biri, oğuzlar, kırgızlar, kumanlar vs bunlar "ırk" diyebileceğimiz unsurlar. mesela, farazi konuşuyorum, iö.2000 yıllarında sibiryada taşa işlenmiş bir damga bulunuyor, araştırmacı sonra bunu modern zaman ege yörüklerinin kilim desenleri ile karşılaştıryor ve %80 (%100) benzer olduğunu görüyor gibi gibi gibi etkenler ile bu havuz dolduruyor, mesela anadan doğma isveçlilerin odin ve bazı iskandinav mitleri üzerine ilginç iddiaları var, bir ara buraya da koyarım...

ayrıca Bone merakını giderecek bazı yazı ve programlara denk geldim ama biraz bile izleyip okumadığım için buraya koymamıştım, şimdi nereye koydum da hatırlamıyorum denk gelirsem atarım.

sön dönem osmancıkların yazdığı tarih ve romansıların dışında "türk" tarihi konusunda ideolojik olarak yazım yapıldığına ben şahsen denk gelmedim ama okurken bazı kriterleri koyduğum içinde olabilir bilemiyorum ama aksi, yani ideolojik kaygılar ile tarihi çarpıtma, sansürleme ve/veya bilgisizlik kaynaklı yanlış yazım çok var (modern tarihçilerden bahsediyorum 19yy öncesini konuşmaya bile gerek yok)

mesela çok eskilere (10k) gitmiyor ama Lev Nikolayeviç Gumilyov(Lev Nikolayeviç Gumilev) var, adam için sscb nin resmi ideolojisi ile ters düşmesi bir referans olabilir.

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles
Üye
medal 1k
ID § 31 Mar 2017, 09:23    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Oguzlar ve Kumanlar da irk degil, etnik grup. Turkce konusmayan biri girip Turk boylarindan meydana gelen siyasi bir federasyonun bir parcasi olabilir (atiyorum Macarca konusan bir boyun Hazarlar'a katilmasi ya da Kirgizlar'in Gokturkler'e katilmasi) ama Turkce konusmayan bir kisi ya da boy gidip "ben Oguzum" diyemez, cunku aile, ortak koken ve dil bazli bir orgutlenmeye yabanci biri olarak dahil olamaz. Ama Oguz kisiler farkli irklardan olabilir, cunku Cinliler ile Farslar ile falan karisiyorlar neden olmasin.

Turkler etnogenesislerini sadece Turki olan kavimlerden etkilenerek yasamamislar. Etraflarinda Cin, Iran gibi yerlesik toplumlar ve Turki olmadiklari kabul edilen Iskit artiklari gocebe kavimler ve Mogollar da var. Daha otesi Turki dil konusan tum kavimler Turk etnogenesisini yasamamis, yani konustuklari dil benzese de ortak bir tarih ve farkindalik evriminden gecmemisler. Ornegin Yakutlar tarihte Turk devleti olarak bilinen hicbir olusuma dahil olmalislar, diger Turki kavimler ile olan alisverisleri ve sekillenisleri cok uzun bir suredir ortak degil. Turkluk bir step kulturu olarak ortaya ciktiginda bu adamlar Sibirya ormanlarinda izole bir sekilde yasiyormus, hala da oyleler. Bir teoriye gore steplerede ortaya cikan On-Turkler de aslinda bu ormanlardan inmisler, o sirada steplerde olan yasam tarzina ayak uydurarak boyle at ustunde yasayan mogolumsu tiplere donusmusler. Olabilir, herkees biryerden geliyor sonucta. Gotlar'in da Ukrayna steplerine indiklerinde at binicilik, falconry gibi Alman kavimlerine uzak seylere adapte olduklari biliniyor. Daha sonra gemicilige bile baslamis adamlar. Insanlar adapte oluyor yani.

Kilim deseni, aletler, kiyafet gibi seyler uzerinden saptanan benzerlikler tarih oncesi toplumlari birbirine baglayabilir, cunku adamlar hakkinda bildigin sey cok az oldugu icin bu konuda birbirlerine benziyorlarsa gercekten birbirlerine yakin kulturler oldugunu farzedersin. Ama toplumlarin hayati komplekslestikten sonra bu tur basit seylerin pek bir anlami kalmiyor, cunku hem insanin hayatindaki oge sayisi artiyor ve karmasiklasiyor hem de bir seviyeden sonra sadece kendine benzeyen kisilerden etkilenmiyor artik insanlar.

Sandnigger.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 31 Mar 2017, 09:39    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
twitterda çok sayıda iyi tarihçi var konuyla ilgileniyorsanız, floodları çok aydınlatıcı.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 31 Mar 2017, 10:06    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Yaz buraya takip edelim
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 31 Mar 2017, 10:09    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Cengizhan türk değil diye bilirken son zamanlarda sağdan soldan duyduklarım kafamı karıştırdı , içimde şüpheler oluşturdu.

Cengizhan kendisi türk diye tanıtmış diye duydum. Ayrıca Hülagü arap katliamları yapmasınıda arapların türk katliamı yapmasının acısını çıkartmak için olduğunu ve türk olduğundan olduğunu okudum.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 31 Mar 2017, 10:43    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
hülagünün karısının hristiyan olmasınında etkisi var diyenler var, ama nihayerinte moğollar için standart prosedür...

diğer taraftan daha önce yazmıştım, hint-paki bir forum vardı orada okumuştum, dediğine göre müslümanlar bölgeye girince zerdüşler neler yazdılarsa, moğollar bölgeye girince müslümanların yazdıkları aynı diyordu, örnekler falan vermişti...

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 31 Mar 2017, 10:52    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
şöyle bir kitap var,

Çingiz Han'ın Türk Müşavirleri
Prof. Dr. Bahaeddin Ögel


Alinti

Bu eser, Çin'deki Moğol Sülalesinin resmi tarihi olan Yüanshih'deki biyoğrafya bahislerine dayanılarak yazılmıştır. Bu meşhur Çin tarihindeki Türk kavimlerine mensup şahısların hemen hemen hepsinin kısa biyoğrafları ile soykütüklerini bu kitap içinde toplamak istedik. Bu işe başlamadan önce, bizim şüphesiz ki tek gayemiz, Türk Tarihi ve diline ait yeni belgeler bulmaktı. Bu sebeple biyoğrafyaların bilhassa şahısların menşeileri ile ilgili bölümlerine büyük bir önem verdik ve onları tercüme ederek izaha çalıştık. Geriye kalan bölümlerin ise yalnızca özeti ile yetindik. Bazı önemli biyoğrafyalar ise tam olarak tercüme edilmiştir. Biyoğrafyalar ve soykütükleri incelenip kitap sona erdikten sonra, o kadar çok türkçe söz ortaya çıktı ki, eserin adını "Sino-Turcıca" diye değiştirmekten kendimizi alıkoyamadık. Biyoğrafyaların çoğu Çingiz Han'a bizzat hizmet etmiş ailelere aittir. Bunların yanında, sonradan Çin'e gelerek Moğollara hizmet etmiş Türkler de incelenmiştir.

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 08 Jun 2017, 10:21    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bir kitap daha + uzunca bir info yazısı ile ilginç iddialar,

Medler ve Türkler
Prof. Dr. Mehmet Bayrakdar
AKÇAĞ YAYINLARI"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles


1 defa güncellendi. Son güncelleme 08/06/2017 10:32 tarihinde Feamer tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 08 Jun 2017, 10:23    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
çılgınlar

rsL#21506
Üye
medal 1k
ID § 08 Jun 2017, 12:06    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
1- MO 4500'de Sakalar diye birsey yoktu
2- Turani diye bir din, dil, yok.
3- Sakalar Turk degil
4- Tevrat Turklerden bahsetmez
5- Heredot Medlerin zamaninda yasamadi

Sandnigger.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 08 Jun 2017, 12:17    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bu başlığı niggerla feamerin atışmaları diye değiştirelim

rsL#21506
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 08 Jun 2017, 12:54    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bence niggerin sanrıları diyelim...

baksana adam kafadan bütün sorulara cevap veriyor

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 08 Jun 2017, 12:58    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
o değilde sakalar yok mu? türk mü değiller? smiling smiley


gerçi niggerin kafasındaki türk imajı, 15yy sonrası anadolunun müslüman ahalisi olduğu için, dünyada kimse türk olamıyor, biz dahil...

bu adara saka dediği iskitler veya ön iskitler falan, daha doğrusu iskit-saka toprakları olarak bildiğimiz coğrafyada o zamanlar kim yaşıyorsa onlar

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles


1 defa güncellendi. Son güncelleme 08/06/2017 12:59 tarihinde Feamer tarafindan yapilmistir.
Syf: ««/ 60 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum