[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Tarih
|-- |-- |+ Türk kimliği...
Yazar RSS Konu: Türk kimliği {43296}
Syf: ««/ 60 »»   [ A ]
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 05 Jan 2017, 00:53    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Max Damage
Macarlar 800'lerde gelip Slavlar arasında benliğini kaybetmediyse Türkler de Anadolu'da kaybetmeyebilir.

macarlara bakarsan kaybetmisler.

macarlarin durumu ayriyeten karisik - bir gocler donemi sirasinda gelip yerlesiyorlar geldikleri yere. goctukleri yerden de gocen halklarin arasina. nitekim:

[en.wikipedia.org]

Alinti

] which later became the core of the arising Hungarian state. At the time of the Hungarian migration, the land was inhabited only by a sparse population of Slavs, numbering about 200,000,[38] who were either assimilated or enslaved by the Hungarians

anadolu da boyle olsaydi, yani mesela orta anadoludan goc olmus olsaydi ve nufus cok cok az olsaydi, ve gocenler geldikleri vakit diger irklarin tepesine oturmadan ayri, odaklanmis bir etnik grup olarak bir yere yigilsaydi ve diger irklarla iliskileri akin yapip yagma edip haraca baglayip donmek olsaydi, o zaman ic anadolunun demografigi bu gun cok farkli olabilirdi. ama oyle yapmadilar - anadolunun her yerini adim adim ele gecirerek, dagilip yerleserek, kendilerini ust tabaka tesis ederek halkin elit yoneticisi oldular.

Nitekim asagidaki Quora threadi bilumum referanstan macarlarin turk olmadiginin ustune bastiriyor.

[www.quora.com]

Alinti

Mesela 1200'lerde başlayan Moğol istilası Orta Asya'daki demografik yapıyı tamamen sarı ırk lehine değiştirmiş olamaz mı? O tarihten sonra sizin dediğiniz fenotip baskın gelmiş olamaz mı? Sonuçta Harezm bölgesinde ne kadar şehir varsa baştan aşağı yıkıp, içindekileri katletmiş bir akından bahsediyoruz. Bu nedenle Kırgız yahut Moğol fenotipi eşittir Türk fenotipi demek yanlış.

1200 lere kadar gelen surec icerisinde zaten o bolgenin demografigi degismis idi. butun bu onceki gocler, goc dalgalari agirlikli olarak gocebe halklarin onlerindeki halklari dogudan batiya itmesi.

gerci orta asya demissin cok ucmus o. orta asya dediginde kul tiginle bilge kaganin heykellerinin, ulkesinin oldugu yere gider ki orada goc moc sozkonusu olamaz - o bolge butun bu goclerin nedeni. gocebelerin kaynagi.

600 Senesinde eger kul tiginin heykeli resmen cinli gibi ise...

[en.wikipedia.org]

...tutup da 1200 senesinde sacli kasli biyikli adam aramak sacma olur.

asagidaki de turkculerin yaptigi bilge kagan heykeli.bunlar kardes. yani, kaderin bir cilvesi olarak kul tigin bildigin cinli gibi dogmus, ama sekil 1A da goruldugu gibi bilge kagan, adamin kardesi, bir sekilde Iranda, Bagdatta dogmus, bagdatli anasi babasindan cikip gelmis orta asyaya.

yok oyle bir sey tabi.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 05 Jan 2017, 08:55    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
unity100

aha iste yannisin orda.

orta cagda draft sistemi yok. draft edemezsin. koylu, serf silah tutamaz. savasci sadece soylu olabilir. ve soylu calismaz, is yapmaz sadece savasir ve vergi toplar.
.

ah işte yannisin orada, feodal ortaçağ avrupasından bahsetmedim ben

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 05 Jan 2017, 08:59    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
fenotip olarak rusyadaki timur heykeli dönemin türk tipine en uygun örnek olduğunu söyleyen bir program izlemiştim ilber-celal ortamında.
şu


buna baktığında sanırım bugünkü kırgız,özbek,kazak tipi en yakın olanlar. bu da genetik olarak günümüze kadar en çok korunanların onlar olduğunu gösteriyor.

rsL#21506

1 defa güncellendi. Son güncelleme 05/01/2017 09:01 tarihinde sanssizsansli tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 05 Jan 2017, 09:39    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Max Damage
Macarlar 800'lerde gelip Slavlar arasında benliğini kaybetmediyse Türkler de Anadolu'da kaybetmeyebilir. Aşağında Sırplar ile Hırvatlar. Yukarında Slovaklar. Yanında Hohollar... Etraf Slav doluyken bu adamlar kendine has bir kültüre sahip benim bildiğim kadarıyla. O zaman Macaristan'da Macar %10 diyelim. Gerisi komple Slav ve çingene bence.


Ayrıca ben bu tip tartışmalarda alabildiğine yayvan eskimo suratıyla kapanacak kadar çekik göz şartını anlamıyorum. Türküm diyorsan böyle olacaksın aga mantığı çok ters. Yani Türkmen denen bir olgu var ve Anadolu insanı genel olarak Horasan, Merv, Aral Gölü'nün güneyi gibi yerlerden geldiğini iddia eder. Oralardaki halk şu an bile çok fazla çekik gözlü değil. Keza Azerbaycan insanı da fazla çekik gözlü değil. Azeri dediğin Fars'a da benzemez, Ermeni'ye de. Peki, bu adamlar kim? Şimdi yurtdışı ırkçı forumlarındaki gibi typical Turkish people diyerek Burak Özçivit fotosu koymak istemiyorum ama adam gerçekten tam anlamıyla Anadolu Türkmeni. Tatar desen değil, Fars desen o da değil. Rum yahut Kafkas kökenlilere de benzemiyor. Kendine has Anadolu Türkmeni işte.

Mesela 1200'lerde başlayan Moğol istilası Orta Asya'daki demografik yapıyı tamamen sarı ırk lehine değiştirmiş olamaz mı? O tarihten sonra sizin dediğiniz fenotip baskın gelmiş olamaz mı? Sonuçta Harezm bölgesinde ne kadar şehir varsa baştan aşağı yıkıp, içindekileri katletmiş bir akından bahsediyoruz. Bu nedenle Kırgız yahut Moğol fenotipi eşittir Türk fenotipi demek yanlış.
[/spoiler]

macar ve slavlar için:
bu konuda veya diğer konuda ahmet taşağıl alıntısı olması lazım, avarlar ile ilgili bir metni alıntılamıştım, orada düne kadar ormanlarından çıkmayan slavların, avalarin çağırması-dürtmesi ile ormanlarından çıktıklarından bahsediyor, uzun lafın kısası avarlar, slavalrı spartanın helotları gibi kullanmak istediği için onları, hakim oldukları topraklarda çiftçilik falan yapmalarını sağlıyor. avarların hakim olduğu bölge, germen ve kelt halklar yaşıyor -gerçi roma öncesi ve roma zamanı bölgede keltler var, balkanlarda romanın savaştığı halk germen değil ama roma hakimiyeti sonrası kavimler göçü zamanları falan bölge halkına ne oluyor orasını bilmiyorum açıkçası...

anadolu galatları da benzer. adamlar göç ederek bu günkü istanbul çivarına geldikleri zaman, bölgeyi kontorol eden güç, bize ilişmeyin, bakın buralar boş sizi oraya kadar uğurlayalım diye, sakarya havzası, çorum, ankara, sivasın kuzeyi vs gibi alanlara yerleşiyorlar ve çok uzun bir süre bölgenin tek hakimi onlar, askeri ve siyasal olarak.

her neyse, avarlar ilk başlarda bölge için baskın bir güç ama sonlara doğru durağan bir hal alıyorlar. Charlemagnenın seferi ile de dağılıyorlar ve biraz daha geriye çekilip bulgar kralığını kuruyorlar, daha sonra helotları olan slavlar ve başka muhalifler isyan edip onları da ortadan kaldıryor. mesela doğu romalılar slavlar için busu kuran, zehirli oklar kullanan basit ama etkili savaşçılar olarak bahsediyorlar.

bu arada rus slavlarını nasıl öyle bir ortamdan çıkıp kısa sürede geliştikleri ile ilgili bir konu olmuştu. bu slavlar ve germenler içinde geçerli, bunlar hiç bir başarısı ve tarihi olmayan geç halklar. germenlerin kendi topraklarının dışında ilk çıkışlar ve yeni şeyler öğrenmeleri romanın onları askerin içine çok sayıda katması ve sistemi öğretmesi ile oldu, adamlar o zaman toplu sevk ve idareyi askeri olarak efektif organize olmayı öğrendiler, romanın ve uygar dünyanın çoktan unuttuğu şeyler adamlar için daha yeniydi, ondan sonra hunlar geldi, hunların hakimiyetinde olan germenler onlardan devlet ve millet kavramını, bu şekilde organize olmayı öğrendiler, zira destanlardan alıntıları bu forumda bir yerde paylaşmıştım, atilla hakkında destanlarında çoğunlukla olumlu konuşurlar, hristiyan ve hristiyan romanın aksine, baba falan diye çağırırlar ama avarların başına gelen atilla gibi kuvvetli bir figürün ortadan kalkması ile hunların da başına geldi...

neyse ne diyorduk genç kavimler, islam arapları da bu sınıfa dahil edilebilir. avlar göçebe de olsa, adamların başlıca amacı rahat bir yaşam, savaşları da, göçlerinde bu yüzden yapıyorlar. ve başlarına büyük ve dirayetli hakanlar olmadığında adamların avrupanın değişik yerlerine yağmaya çıkmak gibi bir dertleri yok, misal aynı dönem lombart şefinin avar hakanın dan vizyon olarak ileri bir adam olduğu -charlemagne gibi- iddia edemeyiz...

her neyse kısa keseyim zira karışıyor, önceki sayfa anadolu için iddia edilen az gelen nüfus, oran olarak hun-avar-bulgar krallıkları için geçerli, ama bunun başak bir nedeni, kavimler göçü ve sonrası germen istilacıları gibi yöre halkını öldürüp, sürmek yerine onları organize ederek bir şekilde faydalanma yoluna gitmeleri, yoksa gerek hun hakimiyeti bölgesi, gerek avar, bulgar, hazar hakimiyet bölgesi bu kadar kısa sürede değişmezdi, rus slavlarının güçlenince yaptığını, türkler başında yapsalardı ortada slav falan kalmazdı

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 05 Jan 2017, 09:52    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
unity100
... ama oyle yapmadilar - anadolunun her yerini adim adim ele gecirerek, dagilip yerleserek, kendilerini ust tabaka tesis ederek halkin elit yoneticisi oldular.

evet, bunu iran selçuklusunda isyan eden türklere, anadolu da isyan eden baba ishaklara, sonraki isyancılara anlatabilirsin.

selçuklu ve sonrası mirasçı devletler, abbasi ve iran devlet nizamı ile örgütlenen yapılar, ordunun ana fikir ve çekirdeği de benzer şekilde oluşuyor, ordunun ve devletin "elit" tabakasının sultanın çevresi dışında devşirmelerden ve her hangi bir aile veya kabileye dahil olmayanlardan seçildiğini ayrıca belirtmeye ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.

zaten, moğol ve timur devletleri ile arada çıkan çatışma ve fikir ayrılığının devlet düzeyinde nedeni bundan kaynaklanıyor, yerel halkın taraf değiştirmesi, şah ismailin bile peşinden gitmesi yine bundan kaynaklanıyor

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 05 Jan 2017, 10:16    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
yine "göç" kavramın yanlış anlaşıldığını düşünüyorum, adamlar göç ettiği zaman topluca ediyorlar, belli bir kabile topluca kalkıp bir yere gidiyor, onun yerine başkası geliyor. 3 çadır şuraya gitti, 5 çadır buraya gitti gibi mevsimsel pamuk ırgatı, veya altına hucum amerikası gibi olaya bakmak lazım, adamlar toplu olarak olarak, misal anadoluya geliyorlar, oradan kendi kafalarına göre veya devlet eli ile oba oba oraya buraya yerleşiyorlar.

veya paralı askerlik yapan milletler var, bunların ilk sırasında ermeniler var, müslüman olup islam devleti tarafına geçenler olduğu gibi hristiyan kalıp, askerlik yapanlarda var, nitekim tam sayı hatırlamıyorum ama 500k gibi bir rakam aklımda kalmış ama 50k da olabilir, mısırda askerlik yapan aileleri ile yaşayan bir ermeni nüfus var, kendi yöresel silahlarını falan bölgede yaygın kılmışlar falan

yine "göç" kavramını böyle düşünmemek lazım, buna benzer tükr göçleri doğu romaya yapıldı,

bazılarının kafasında göçebe dediğin zaman mağara devri avcı toplayıcısı gibi bir kavram oluşuyor galiba buda hatalı, adamlar sürüsü, sanayisi, askeri imkanı ile zaten toplam bir oba, şehir düzeyinde bir yapı oluyor, hatta bazı büyük şehirler hariç, çoğu dönem şehrin den ileri düzeydeler. baldırı çıplak germen güruhları bile roma için büyük bir tehlike yaratıyorken, bu adamların organize göçlerinin sonuçları için zaten yorum yapmaya gerek yok tarih yazmış zaten, mevsimsel akınları bile çin gibi bir yapıyı illahlah ettirmiş vaziyette.

özetle, bu kadar yazının yazılma nedeni, "türk göçü" dendiği zaman üzerine fikir bina edilecek temelin, bu bağlamda yapılması.

oğuzlar göçtüğü zaman, çoğunlu anadolu ve çevresine göçtü, hunların çoğu geri döndü, birazı avarları kurdu, oradan yavaşça geri çekildiler, moğollar kendine katılmayanları sürdü,öldürdü yerine kendi destekçileri yerleşti.

dönemsel olarak bizansın bir themasının nüfsu kadar bir değişmeden bahsediyoruz, o kadar adam kalkıp bir yerden bir yere gidiyor, zaten sayı iddia edildiği kadar az olsa, bu adamların, otomatik silah, tank ve uçakla falan saldırması lazım, 10k adamlar nere iranı, bizansı yeneceksin?

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 05 Jan 2017, 20:33    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Feamer
Alinti
unity100

aha iste yannisin orda.

orta cagda draft sistemi yok. draft edemezsin. koylu, serf silah tutamaz. savasci sadece soylu olabilir. ve soylu calismaz, is yapmaz sadece savasir ve vergi toplar.
.

ah işte yannisin orada, feodal ortaçağ avrupasından bahsetmedim ben

erken feodal ortacag avrupasi ile erken feodal bizans anadolusunun sistemleri farkli degil. o noktadaki bizans romanin devami oldugu icin bizatihi feodalizmin kaynagi.

cin desen tamam. cok farkli sistem, cok farkli ortam. hatta ciksan pers desen yine tamam, farkli kultur, nispeten farkli sistem.

ama feodalizmin insanlari baba meslegine kitleyen ya konstantin yahut baska bir gec roma imparatoru.

Alinti
Feamer
Alinti
unity100
... ama oyle yapmadilar - anadolunun her yerini adim adim ele gecirerek, dagilip yerleserek, kendilerini ust tabaka tesis ederek halkin elit yoneticisi oldular.

evet, bunu iran selçuklusunda isyan eden türklere, anadolu da isyan eden baba ishaklara, sonraki isyancılara anlatabilirsin.

isyan etmek bir konsept degil. 1000li yillarda orta avrupada feodal lordlar birbirini bogazliyor ya da krala isyan ediyordu daha fazla toprak ve guc icin. hiyerarsik duzenin normal sonucu.

Alinti
Feamer
selçuklu ve sonrası mirasçı devletler, abbasi ve iran devlet nizamı ile örgütlenen yapılar, ordunun ana fikir ve çekirdeği de benzer şekilde oluşuyor, ordunun ve devletin "elit" tabakasının sultanın çevresi dışında devşirmelerden ve her hangi bir aile veya kabileye dahil olmayanlardan seçildiğini ayrıca belirtmeye ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.

osmanlida yeniceri de vardi, timarli sipahiler de vardi. feodal savas yapisnin safi bir irktan olusmasi gerekmez. yemini edip kabul edilen feodal yapiya girer. erken donem osmanli sultanlarinin bizanstan kendi yanlarina gecmis bizansli ortodox beyleri de vardi.

feodal yapida esneklik gosterilmesi, elit segmentin elit olma ve yonetme durumunu ortadan kaldirmaz. neticede osmanlinin ust tabakasi pers, kurt ya da suriyeli olmadi. gocenlerin empoze ettigi kulture katilanlarla beraber o kulturu getiren grup oldu.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 05 Jan 2017, 20:50    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Feamer
dönemsel olarak bizansın bir themasının nüfsu kadar bir değişmeden bahsediyoruz, o kadar adam kalkıp bir yerden bir yere gidiyor, zaten sayı iddia edildiği kadar az olsa, bu adamların, otomatik silah, tank ve uçakla falan saldırması lazım, 10k adamlar nere iranı, bizansı yeneceksin?

sen savas olayina strateji oyunlarindaki gibi yaklasip bunun uzerinden mantik yurutuyorsun gibi gorunuyor. sanki savas gucu bir cografyanin demografik ozelliklerine, sistemine, kulturune ekonomisine vs motamot bagli ve degismezmis gibi bir kanin var.

boyle bir sey yok savasta. kim kimi denk getirirse savasi kazanir. senin kacinilmaz saydigin faktorler ancak toplumlar tam anlamiyla seferber olur da dise dis varolus savaslarina girerse belirleyici olur. 2. dunya savasi, roma-kartaca savaslari gibi.

ote yandan savasin genelinde, seferberlik savaslarinda bile oyle kati etkenler yok.

ornegin arminius 4 tane roma lejyonunu umukledi toteburg ormani savasinda. birak sanayisi, teknolojisi olmamasini germenlerin, adam birbiriyle bogaz bogaza olan bir cok kabileyi bir araya getirip pusuya dusurene kadar boylesine buyuk bir plani gizli tuttu.

adamin akil almaz savas planinda tam o bolgedeki mevsimlik yagmurlari bilip bunun gelecegi zamani ortalama hesaplamasi, buna gore pusu yeri secmesi, lejyonlarin organize olmasini onlemek icin gidilecek yolu secmesi, yol kenarlarinda kamufle edilmis toprak duvarlar, rampartlar yaptirmasi ve bunlarin arkasina yagmur suyunu kendi taraflarindan alip romalilarin ayaklari altina goturecek drenaj sistemleri kurmasi, butun bunlarin bir tarafi orman obur tarafi bataklik olan bir yolun orada yapilip ayarlanmasi gibi akil almaz detaylar var.

tam romanin en yuksek noktasi, augustusun yonetimi altinda. 4 tane lejyon bir anda hop diye yendi. bu olaydan sonra baska yerlerde isyan olmasindan korkuldugu icin roma uzun sure bunun soku ve paranoyasiyla yasadi tedbirler aldi.

savasin kendisi avrupanin kaderini degistirdi - daha onceden hazirlanmis olan romanin tipik isgal ve kolonizasyon plani germaniada yururlukten kalkti. biri iki kere 4-5 lejyonla sefer yapip adam oldurduler yakip yiktilar intikam aldilar o kadar.

..........

gocebelerden bahsediyorsun savas gucu endustri falan.

cadirla gocen bir halkin endustrisi olmaz. at yetistirir, ok yapar, kilici vardir, o kadar. nitekim senin bahsettigin tum gocebelerin tarihi de odur. basarili olmalarinin nedeni asiri derecede mobil olup yakalamanin zor olmasi - ne adami ne adamin evini, karisini, cocugunu yakalayamazsin. ayni sekilde mobil olman lazim.

atli okcu taktikleri de en onemli nedeni askeri basarilarinin. olay tamamen boyle bir savas metoduna aliskin ve hazirlikli olmayan ordulara ustun gelmeleri. romanin cumhuriyet doneminde crassusun lejyonlarina yapilip 20,000 kisiyi oldurup 10,000 kisiyi esir dusurten taktik neyse,

[en.wikipedia.org]

mogollarin oguzlarin turk boylarinin da digerlerine yaptiklari o. butun bunlari yapan mogol ordulari gelince kalelerle korunan, atesli silahlar kullanmaya baslayan orta avrupaya, birden daha onceden olan seyler 'olamamaya' baslayinca duruyor tum muhabbet. 14. yuzyil sonundan itibaren basasagi ondan sonra. at uzerinde okla yasayan adam kalenin arkasinda topun basinda duranla basedemiyor.

tamamen belli bir 'teknolojik denk getirme'nin, belli bir avantajin bahsi.

nufusa atifta bulunulabilecek bir sey degil boyle askeri avantajlarin getirdigi zaferler.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 06 Jan 2017, 09:07    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
nasıl bir ruh hali ile hareket ediyorsun bilmiyorum ama tarihi geçtim temel kavramları bile eğip bükmekten çekinmediğim ortada.

Alinti

boyle bir sey yok savasta. kim kimi denk getirirse savasi kazanir.

zira şu cümleyi kurmak için gereken akıl ile empati yapamıyorum, -yapıyorum ama neyse konuyu oraya çekmeyelim-

yazının geri kalanı başladığı gibi çıkarım fakiri olarak gidiyor, biraz bilgi var ama ortaya çıkan fikir nedir? belirsiz ile yok miktarda, alıntı yaptığı kısım ile alakası nedir? yok

beyler, burada yüzüklerin efendisinde orklar mı yener, insanlar mı yener gibi bir şeyi tartışmıyoruz.

tarihe yazılmış, bakmasını bilen için ortada olan şeylerden bahsediyoruz.

moğol-avrupa kısmı, hayır popüler tarih ile liseli tartışması mı yapıyoruz? öyle bileyim hiç karışmayacağım diyeceğim ama konuyu piç ediyorsun.

moğolların avrupa da kiminle niye savaştıkları, nasıl savaştıkları, neler elde etikleri, sonra niye geri çekildikleri yazıyor. eskisi gibi değil, google yazıyorsun bir çok kaynak çıkıyor, biz ortaokuldayken, lisedeyken bu kadar imkanımız yoktu, böyle şeylere inanabiliyorduk, ama 2017 senesi oldu bu kadar cahil kalmayın.

diğer noktalarda varda, cümle cümle cevap yazmak lazım, çok gereksiz bir uğraş olur ama göçebe end. konusuna biraz değinelim.

şimdi konu hakkında ahkam kesen birinin, yine konu hakkında bir şeyler biliyor olduğu farz edilir ve ona göre cevap verilir, tartışmanın temelini oluşturan bazı kavramlar hakkında bilgi sahibi olduğu farz edilir veya aranır ki, tartışma sağlıklı bir şekilde ilerleyebilsin.

işbu yüzden, bu konu üzerinden tartışlan kimseden "cadirla gocen bir halkin endustrisi olmaz" gibi bir cümle kurması beklenmez, -cümlenin sonrası daha bir abest- o zaman adama sorarlar, "lan sen nasıl bir end. bekliyorsun "sanayi" dendiği zaman, otomatik bantan araba imal ediyorlar demiyoruz herhalde, dönemin şartlarında bir ülkenin veya şehrin refah içinde yaşaması ve efektif olarak savaşması için gerekli olan her şey adamların ellinde var, ya bunu imal ediyor, yada imal ettiğini satıp, ticaretle alıyor veya akın yapıyor.

ortaçağ dünyasında sanayi dediğin şey nedir? dokuma tezgahı, hayvana dayalı ürünler, demir işçiliği, at yetiştiriciliği ve diğer bazı incik boncuk, evet bazı incik boncuk şeylerin imalatı olmaya bilir, kuyumculuk, taş ustalığı, cam imalatı, kağıt vs. ama zaten bunlar dünyada yaygın olan kalemler değil, dünya üzerinde ortalama bir bölge, ne üretim yapıyorsa, ne kadar askeri güce sahipse, türk göçerleri de bunlara denk güce sahipler. kavimler göçünde romaya sığınan germen güruhları gibi ekmek dilenen veya ekmek için savaşan adamlar gibi değerlendirmemek lazım, adamlar bir yere yerleştikleri zaman, keyifleri yerindeyse bir yere kalkıp gitmezler, adamların keyifleri yerinde olunca, yerleştikleri toprakların önceki sahiplerinin keyifleri kaçıyor ve onları oradan kovalamak icap ediyor, e kovamadıklarını da tarih yazıyor. yazıyor yani ne istersen oku istersen firdevsinin şehnamesini oku, çıkacağın yer burası

ilk yazıya geçersek,

-dediğim gibi orada ortaçağdan bahsetmiyorum, genel olarak bütün tarihten bahsediyorum, tek bir yunan şehrinin, belirli iki yaş gurubundan 5k-10k arası adamı silah altına alabiliyorsa, büyük devletler 50-100-200k arası ordular kurabilir, insan ve imkan olarak bu imkansız değil, ama sevk ve idarede sorunlar çıkacağı aşikar olacağı için böyle ordular kurulmuş mudur? çok düşük ihtimal, belki savunma veya kısa seferler için

-isyan mevsuzu için, konu ile bilgili olsan zaten böyle abest bir şey söylemiyeceksin smiling smiley isyan edenler kim ona bir bak

adam tamamen sanrılar üzerine farazi konuşuyor

-yine yukarıda ki ile benzer olarak, basit bir arama yapacaksın, anahtar kelimeler "gulam ve abbasi" oradan başlayacaksın, selçukluların yapısını inceleyeceksin, sonra futtuvet ve ahilik ve anadoluyu islamlaştırma ve türk nüfusu şehirlileştirme hareketlerini inceleyeceksin, sonra bütün bunları toplayıp, osmanlı yapısını inceleyeceksin, sonra 2.mehmetin yaptığı devlet yönetimi ile ilgili icraatları değerlendireceksin ve bir sonuca varacaksın, sonra bunları timurlu ve moğol devlet ve ordu sistemi ile karşılaştıracak ve nihai sonuca varacaksın.

ama bütün bunları yapmayıp, feodal avrupa bilgisi ile konuya müdahil olup ahkam kesince ben sükuneti mi kaybediyorum

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 06 Jan 2017, 09:09    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
çok kereler dediğim gibi, bu yazdıklarımı her hangi bir kaynak belirterek yalanlayan varsa buyursun bekliyorum, belki yeni bir şeyler öğrenirim

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles


1 defa güncellendi. Son güncelleme 06/01/2017 09:09 tarihinde Feamer tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 07 Jan 2017, 03:43    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
attigim postlarda onemli olan yerlerde referans mevcut zaten.

acilimlari, ek bilgileri ise verilen referanslar uzerinden ulasilabilir. bu seviyede bir tartismaya girecek kisinin belli basli temel bilgilere zaten sahip olmasi gerektigini bir kenara birakarak.

yeterince tartistigimizi dusunuyorum. bu noktadan sonrasi verimli degil.

tesekkurler.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 09 Jan 2017, 11:38    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
varsa düzgün bir şeyler bilen birileri beklerim, yanlış bilinen, atlanan kısımlar illaki olur, nihayeti de en yakın tarih olarak 1000 sene öncesinden bahsediyoruz ama "moğollar kalelere gelince geri kaçtı" diye kahvehane muhabbeti ile ahkam kesmek "sıkıcı" oluyor, bunun bir tık altı seviye, "hunlar sıçan derisinden kıyafetler giyerlerdi" ha bunda yanlış hatırlamıyorsam peyami safa attila romanında da yazmıştı....

ha yine ne yazıyorsanız yazın, gidin "genetik araştırmalar ışında anadolu insanı" falan gibi başlıkla konu açın altına istediğinizi yazın, bir mani olduğunuz zannetmiyorum, genetik ırkçılık yapmak forumda suç kabul edilen şeylerden biri değil galiba ama "asyacılık yapmak filanca zamandan sonra özentilerin icat ettiği bir şeydi" mealinde feodal sosyalist jargonu, hurafe, sanrı ve ideolojik çarpıtma ile destekleyerek ithamlarda bulunmayı hoş karşılacağım beklenemez

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 09 Jan 2017, 12:26    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Anadoluda Öncü Türklerin izleri - Prof. Dr. Ahmet Taşağıl Tarih Konuşmaları 8.1.2012 NTVUygur Türklerinin Büyükannesi, Uygur Yüzleri, Tarim Mumyalari, Kroran/Lolan Güzeli"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles


1 defa güncellendi. Son güncelleme 09/01/2017 12:29 tarihinde Feamer tarafindan yapilmistir.
Yörünge Disi
ID § 09 Jan 2017, 12:52    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Feamer begenmedigi cevaplara kaynakla karsilik vermek yerine "atma ziyaa" tavriyla girmis, cok da olmamis sanki smiling smiley

Afyon'dan vekilime taze taze kaymak lazim.
Alan Yetkilisi
medal 1k medal 5k medal 10k


ID § 09 Jan 2017, 15:40    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
guvercin sendromu diyoruz biz ona tongue sticking out smileyDreams disappear when the dreamer wakes. Every last one of them with no exception.
Syf: ««/ 60 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum