[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Tarih
|-- |-- |+ Türk kimliği...
Yazar RSS Konu: Türk kimliği {41429}
Syf: ««/ 60 »»   [ A ]
Üye
medal 1k
ID § 31 Aug 2018, 18:04    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Bu adamlarin hepsi okuyor arastiriyor da ozellikle Celal Sengor jack of all trades olmaya calisirken bazi seyleri masterlamakta zorlaniyor sanki.

Simdi Erhan Afyoncu ile olan bir tartismalarini izliyorum, Celal Sengor'e kalsa Cengiz Han ile Timur dunyanin en buyuk askeri dehalari, Erhan Afyoncu ise "Memlukler Mogollar'i yenmis, Osmanli da Memlukler'i yenmis demek ki Osmanli daha buyuk dahi" kafasinda. Celal Sengor Kanuni'nin yendigi Macar ordusu icin "o da ordu mu be" diyor mesela ki Avrupa'nin ilk profesyonel ordusu gayet de savas tecrubesi yuksek ve kaliteli bir ordu. Cengiz-Timur-Osmanli ekseninden cikamamis adamlari askeri strateji tarihi konusurken gormek cok ic bayici gercekten. Bu adamlar ile oturup atiyorum Jan Zizka'nin, Tercio sisteminin, Charles XII'in falan konusulabilecegini pek sanmiyorum. Erhan Afyoncu hele kafayi yedirtiyor insana.

Sandnigger.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 31/08/2018 18:06 tarihinde Nigger_of_the_sand tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 31 Aug 2018, 18:50    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Orada alnatmak istedikleri farklı ama, düz mantıkla değerlendirme yapmıyorlar. Zaten batılı bir yazara itafen diyorki 3 dür, iskender cengiz timur ki, bunlar cağının çok ötesinde organizasyonlar yapmış kişiler

Neyse telefonda zor oluyor şimdi yazarım pc den

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles
Üye
ID § 31 Aug 2018, 19:14    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
cengiz,timur icin dogru soylemis yoktan var etti bu ikiside.

iskender kral cocugu zaten, cok bi sey etmiyor bence lol.

ataturkude ekledik mi o listeye tamamdır!

ataturk>timur,cengiz gibi sdafsafsf
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 31 Aug 2018, 19:15    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Nigger_of_the_sand
adamlar ile oturup atiyorum Jan Zizka'nin, Tercio sisteminin, Charles XII'in falan konusulabilecegini pek sanmiyorum. Erhan Afyoncu hele kafayi yedirtiyor insana.

biliyorlardır canım , hele ilber ve erhan yurt dışında sempozyum fln gezen adamlar,ama anlat desen herhal "ispanyollar osmanlı'dan görüp geliştirdiler" fln tarzı bi açıklama yaparak yamarlar tercio'yu bize diye korkuyom :p

şimdi bi goygoy yapcam

bi yerde padişahların cengaverliğini tartışır gibi oluyolar

ya elbette her insanın farklı yatkınlığı etkinliği olur , ama öncelikle döneminin adamı bu adamlar.

bakıyorsun fatih'in pederi murat, neler neler başarmış
Ama adam padişahlık yapmayı bile istemeyen, divana mivana gitmeyen , devleti vezirlerin eline bırakıp bütün gün şarapla zevk-ü sefa takılan bi adam.

haçlı ordusuna karşı bile rica minnet yakara yakara ordunun başına geçiriyolar, o kadar olaydan soyutlamış adam kendini.

ama başarılı, çünkü başında bulunduğu devlet dinamik, uç beyleri yetkin , bürokrasi-kapıkulu daha şişmemiş , komşular zayıf fln kısacası adamın güzel bi padişahlık geçirebilmesi için şartlar çok uygun

savaş talihi de yanında olunca efsane padişah olyo

ama sonuçta total war oyunu değilki aga ,tek kişinin, padişah olsa bile ağırlığı bi yere kadar, tüm başarı ve başarısızlığı padişaha mal etmek, ne bilim bana çok mantıklı gelmiyor

napolyon'un da dediği bişi var :

şans,bir generalde aradığım ilk özelliktir.
Üye
medal 1k
ID § 31 Aug 2018, 19:23    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
knox
cengiz,timur icin dogru soylemis yoktan var etti bu ikiside.

iskender kral cocugu zaten, cok bi sey etmiyor bence lol.

ataturkude ekledik mi o listeye tamamdır!

ataturk>timur,cengiz gibi sdafsafsf
Timur icin yoktan var etti diyemeyiz.
Her neyse, ben Cengiz ve Timur icin zeki degiller demiyorum. Adamlarin getirdigi degisiklik buyuk olsa da degisiklik yapabilecek alanlari da buyuk. Savas sistemleri sonradan cok karmasiklasiyor, bir tane hukumdarin ya da generalin oturup da yeni birsey icad etmesi daha zor oluyor. Buna ragmen devrim yapanlar daha buyuk adamlardir benim gozumde. Hayir bana katilmak zorunda degil bu tarihciler de, Timur Cengiz isimlerinden de baydik artik. Bunu soyleyen adam savas tarihini cok iyi bildigi icin mi konusuyor yoksa Turk tarihine etkisi buyuk oldugu icin bu isimleri ezberlediginden mi, bunun ayrimini yapmak zor.

Sandnigger.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 31 Aug 2018, 19:25    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
askerlik olarak bakarsan subutay bunların hepsinden taşaklı general

cengiz her türlü çok büyük, insanlık tarihi için büyük

ama bence babür'ün hükümdarlığı > timur x2

1 defa güncellendi. Son güncelleme 31/08/2018 19:27 tarihinde DoGMeaT tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k
ID § 31 Aug 2018, 19:33    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Yani dedigim gibi, evet buyuk ama en buyuk de degil. Zaten "en buyuk askeri deha" diye bir tartisma olmasi yanlis bence. Herkesin yasadigi kosullar, calistiklari malzeme farkli.

Sandnigger.
Üye
medal 1k
ID § 31 Aug 2018, 21:05    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]

dictum ac factum
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 31 Aug 2018, 21:14    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
vidyo efsane

ve " x'ler TÜRK mü?" goygoylarından sıkılmayak da ne yapak abi

cidden bu kadar fuzuli bir tartışmaya tv kanallarına cıkıp kafamızı ve vaktimizi harcayanlar bi düşünmeli napıyoruz diye ya

1 defa güncellendi. Son güncelleme 31/08/2018 21:15 tarihinde DoGMeaT tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 31 Aug 2018, 22:03    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
ya sıkılmak bi yana ben aslında toplumu bi nebze anlayabiliyorum.
milliyet bilinci çok sonradan empoze edilmiş ve bilmediği tüm akrabalarını tarihten çıkartıp övünmelerini sağlamak üzerine kurulu bir türk tarih bilimi çalışmaları yapıldı buralarda.

babadan oğula kulaktan dolmalarla, yazılı belgelerle vb. her ne ise nesillere türklükle övünülmesi gerektiğini anlattılar. kimi geldi bundan aksi etkilendi türk nefreti oluştu, kimini türk islamcı, kimini tengrici yaptı falan ama ortak bi pota türklükte toplanmaya çalışıldı.

dolayısıyla bugün her şeyi türklüğe bağlama çalışmaları daha hala kendini tanımaya çalışan bir ergen olduğumuzu gösteriyor.
tarihçi için de toplum için de zor tabii bin küsür yıldır oradan oraya gitmiş bi ırkın silsilesini çıkarmak.

rsL#21506
Üye
ID § 01 Sep 2018, 23:57    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bence hatalı bi bakış açısı bu
konu ırk veya kimlik ile ilgili değilde, mitokondriyle ilgili olsaydı yine aynı bakış açısı olacak mıydı sende?

merak diye bişi var yav. yutupta bunun için var
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 01 Sep 2018, 23:59    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
ne dediğini anlamadım

rsL#21506
Gökkuşağı
ID § 02 Sep 2018, 07:22    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]

Üye
medal 1k
ID § 03 Sep 2018, 12:54    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Celal Sengor'un Turk irki videolarini izledim, Mogol tarihi ogrenip ciktim.

Sandnigger.
Üye
ID § 03 Sep 2018, 13:05    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
o adam turancı.
Syf: ««/ 60 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum