[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Tarih
|-- |-- |+ Türk kimliği...
Yazar RSS Konu: Türk kimliği {39805}
Syf: ««/ 56 »»   [ A ]
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 02 Mar 2018, 10:02    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
goldbären
konu buradan tekrar feamerin cevapları okumadan haritalı post spamlemesine dönerse kendimi banlatırım smiling smiley
sen zaten dün nasıl banlanmadın ben ona şaşırdım.
başkası olsa çekici sapıyla yemişti smiling smiley

he who knows best knows how little he knows.
Üye
ID § 02 Mar 2018, 10:05    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
goldbären e bende kızamıyorum, tam basacam küfür dolapdere dolmuşcusu gibi gözümün önüne Winnie the Pooh geliyor, böyle,

bu görseli ise yorumsuz geçiyorum smoking smiley, orta doğuda dağıtılan bazı taşlar yerine oturmuş oluyor...

Alinti
Sparkcaster
Senin soy ağacından ne çıktı feamer

kültür çıktı, 53 sayfa olmuş, her sayfada aynı şeyi tekrar ettiriyorsunuz ya helal olsun

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles

2 defa güncellendi. Son güncelleme 02/03/2018 10:14 tarihinde Feamer tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k
ID § 02 Mar 2018, 10:09    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Benim Turkmen muzigi ile ilgili sorum unutulmasin lutfen, bkz bir arka sayfa.

Sandnigger.
Üye
ID § 02 Mar 2018, 10:13    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
dinliyorum, ama uzmanı değilim tabi

il 1:10:00 olan, kemençe olduğu ve nidalar ile kesildiği için karadeniz havası var, son kadınların söylediği, iç anadolu aşık işi gibi duruyor...

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
Üye
ID § 02 Mar 2018, 11:18    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 02/03/2018 11:18 tarihinde goldbären tarafindan yapilmistir.
Üye
ID § 02 Mar 2018, 11:34    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
42:49 dinledim bitti, benim takip edebildiğim kadar, karadeniz ve iç anadolu var ama "üfelemeli" çalgılar olacak, anadolu kaval ve sipsi falan ege-akdeniz ve doğu olarak benzerlerini dinlemiştim,

ama şunlar ile de benzerlik var,

hatta macar ve moldava falan o civarlardan bile benzer tınılar çıkabiliyor,

mesela, keman biraz daha "yahudi" -krazmen mi ne bir ismi vardı aklıma gelmiyor şimdi- işi kalıyor ama üflemeli çalgı ve kadının eşlik etmesine gelince tanıdık tınılar geliyor. gerçi keman yerine kemençe falan olsa nasıl olurdu...

köçekçeleri bilirsiniz,

1 defa güncellendi. Son güncelleme 02/03/2018 12:00 tarihinde Feamer tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k
ID § 02 Mar 2018, 20:40    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Tesekkurler Feamer, ozellikle bastan sona dinledigin icin.

Ben karsilastirma yapmakta zorlaniyorum artik zira bir yerden sonra kulagim korlesti. Karsilastiracagim muzigi dinlerken bu sefer bir oncekinin nasil birsey oldugunu unutuyorum.

Muzik konusunda egitimim olsa belki aralarindaki benzerlikleri ve farklari daha net anlatabilirdim ama ne yazik ki aciklayamiyorum.

Bulundugu cografyayi pek yansitmiyor diyebilirim. Bana kalirsa Iran'a da, Ozbekistan'a da benzemiyor ve de Azerbaycan'dan cok Turkiye'ye yakin. Sadece Turk halk muziginde kompozisyon daha oturakli; akilda yer edici, islikla calabilecegin ya da bir kismini duysan taniyabilecegin sarkilar var. Turkmen muziginin ise kafasi karsik gibi geliyor. Sonuncu ornek daha oturakli ama.

Kemence'ye bakiyorsun, Turkiye'de kullanim alani kisitli, Karadeniz ile ozdeslesmis. Karadeniz gibi Turkiye'nin en egreti, en yerel, "kesin Turk degil Rum falan bunlar" dedigimiz kulturune, Trabzon ve Rize sinirlari disinda Turkiye'de hicbiryerde duymadigimiz muzigine Turkmenistan collerinden gelen sarkilar arkadas oluveriyor bir anda. Tabi bu benzerlik horona kadar uzanmiyor, horon muzigi hala Karadeniz'e ozgu.

Ilginc buluyorum. Anadolu muziginin atasi olarak mi degerlendirilmeli yoksa ilginc bir tesaduf eseri Anadolu muzigine benzeyecek sekilde mi evrimlesmis. Bence incelemeye deger bir konu, sakli bir bilgi deposu olabilir Turkmenistan.

Sandnigger.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 02/03/2018 20:44 tarihinde Nigger_of_the_sand tarafindan yapilmistir.
Üye
ID § 02 Mar 2018, 21:36    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
açıkçası köçekçenin aranjmanı o kadar iyi ki hepsini gölgede bırakıyor smiling smiley
Üye
ID § 03 Mar 2018, 09:42    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
şöyle bir durum var, osmanlı musikisi, halk müziğinden farklı olarak bizans kilise korosu, iran ve ermeni tarzı daha hakim. bazı bizans korolarının bizim ilahilerden neredeyse farkı yok, buraya koymuştum bir iki tane, birine uzaktan kısık ses dinletsen hangi ilahi bu der

ek yapılacak...

1 defa güncellendi. Son güncelleme 03/03/2018 09:53 tarihinde Feamer tarafindan yapilmistir.
Üye
ID § 03 Mar 2018, 10:57    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
ek:
tabi bu biraz daha yüksek musikiye giren örnekler, orta ayarda anladığım kadarı ile daha çok fasıl tarzı işler hakim misal, Dimitri Kantemiroğlu. bu adam tarihine bakabilirsiniz enteresan ama konumuz ile alakalı kısmı, bu adamın osmanlıda dinlediği müziği batı tarzında notalara döken ilk kişi olması

mesela:
Dimitri Kantemiroğlu - Uzzäl uşūleş Darb-i feht

veya şu şekilde arama ile bütün albüme ulaşılabilir,
Cantemir Dimitrie - 1673- 1723 - Hesperion XXI - Istanbul
merak eden dinlesin, benim arşivde olan 01:19:00 uzunluğunda bulamadım şimdi...

tabi burada, endülüs ve emevi/abbasi musikisini bilemek lazım geliyor olabilir, zira benim hakim olduğum bir alan değil ama tarz olarak benzer geliyor...

bunun dışında halk müziğine gelirsek, rumların rembetikosu ile osmanı klasik musikisinden bir ayrışma yapabiliyoruz gibi geliyor bana eğer ege antik yunan mirasından çok kopmamış ise sözlü ozanlık ve üflemeli çalgılar devam ediyor olması lazım ki, zaten anadoluya gelen türklerden farklı değil.

ermeniler, özellikle son dönem osmanlı müziğine yaptıkları katkılardan ne kadar ayır ne kadarı halk müziği olarak anabiliriz bilmiyorum. benim bildiğim kadarı ile yaşadıkları bölgelerden bir tek erzincan tarzı örnek gösterilebilir, bunun dışında özgün toprakları olan diyarbakır, var, erzurum, kars vb gibi yörelerden örnek var mıdır, kalmışmıdır bilmiyor, duymadım ama erzincan tarzındaki o klarnetli, cümbüş vari müzikler ve ağıt tarzı şarkılar örnek gösterilebilir ama dediğim gibi rembetiko gibi kesin bir ayrım ne derece yapılır bilimyor, bilen varsa yazsın

kürtler, bunu iran ve arap tarzından ne kadar ayırırız bilmiyorum zaten günümüzde türkü diye çalınan müziğin %60-70 bu bölgenin tarzına denk geliyor

karadeniz bölgesi, burayı son sakladım çünkü burası hakkında teorilerim var. bizim rizeli bi akraba müziklerinin ve oyunların rumlar ile benzer olduğunu iddia eden bir cümle kurmuştu etnik kimlik ile ilgili bir konuda. çok mualif olmadım ama ben dil hariç ki ne kadar benzer veya değil onu bilmiyorum, makam, çalgı ve oyunlarının "rumlar" ile bir alakasının olduğunu görmedim

tabi "rum" derken ne kast ediliyor orası önemli zira ben şey ermeniler içinde yapılıyor. rum tabiri için romalı veya greek leri değil, karadeniz bölgesinde yaşayan ortodoks ahaliyi baz alırsak bu oldukça saçma ve cahilce bir çözümleme olur zira seninle onun arasındaki tek fark büyük ihtimal onun köyünün hristiyan kalması senin köyünün müslüman olması, hal böyle olunca din değiştirme ile direk yusuf islam dinelemeye, tef çalmaya falan başlamayacağına göre bu kültür devam edecek olması lazım, tersi durum da geçerli tabi...

şimdi, bildiğimiz gibi karadeniz müziği kemence, tulum üzerine kurlu, sözlerin belirli bir kalıbının ve tarzının olduğu (çok uzmanı olmadığım için iddia edemen zira araştırmadığım bir mesela ama önemli olduğunu biliyorum) neyse dünya üzerinde tulum ve kemençe tarzı yaylı çalgı çalınan yerler sınırlı, avrupanın eski kelt bölgeleri ve bulgaristan. horon ile yine benzer ayak oyunu olan oyunları var, onlar tek ve çift yapıyor bizimkiler halay tarzı...

eski kelt bölgeleri zaten kelt bölgesi ama bulgaristan ve karadeniz için ne kadar kelt bölgesi denebilir? trakya da adamların ana vatanı ama bulgaristanın, bizim karadeniz bölgesi gibi sınırlı bir alanında çalınan çalgı ne kadar, üzerine onlarca göç almış bir toprakta devam edebilir veye eder mi?

bizim anadoluda da galatlar diye keltler var, bunlar orta anadoluda yaygın olmakla birlikte kızıl ırmak ve yeşil ırmak yayı ile hristiyan olmaları ile vesilesi kuzeye çıkmış olabilirler ama o bölge rum ve ermeni hinterlandı veya hinterlandına yakın + kendi anavatanları "galatya" ya uzak..., bunun dışında bulgar ve karadeniz bölgesine gelen bir ortak kavim ararsak bir tek uyuşan kıpçak/cumanlar kalıyor...

tabi "rum" müziği deyip geçebiliriz ama işte kelt/irish müziği ile bence çok benzer yanları var, öyle böyle değil. misal: Fiddle vs kemençe

öncelikle:
Fiddle
[www.wikiwand.com]
Byzantine lyra
[www.wikiwand.com]

+

Crwth

şeklen ve ses olarak benzerliği bir tarafa zira çinden ve asyadan "kabak kemani" benzeri çalgılar bulunabiliyor ama ben -nasıl diyelim- Fiddle makamının kemençe makamı ile çok farklı olduğunu düşünmüyorum, çok dinledim örneklerin, bende böyle bir kanı uyandı açıkçası, kemençe duyunca nasıl horon hissi uynadırıyorsa, fiddle işlerinde öyle hisler uyandırıyor, bence

son olarak, halk müziğinin doğru düzgün ve düzgün olarak klasik formunda dinleyebileceğimiz fazla yer yok, ben denk gelince trt radyo programlarını dinleme çalışıyor, örneğin son haftalarda karadeniz tulum tarzı üzerine program yapıyorlar yanılmıyorsam bu gün öğlen veya sonrası civarı olabilir, orada mesela bir iki denk geldiğim kadın vokal, yukarında verdiğim moldova halk şarkısından çok farklı değildi...

Üye
ID § 03 Mar 2018, 11:18    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bu arada şu da burada dursun, çokta farklı değil ama farklı, hele arkada halay çekmeye çalışanlar falan smiling smiley

Yörünge Disi
ID § 03 Mar 2018, 13:52    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]

kimlik = pasaport
herkesin alabildiği bir kimliğin pek bir değeri kalmamasına şaşmamalı
Üye
ID § 05 Mar 2018, 09:55    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]

bunlar türkemistan ahalisi mıymış, tiplere bak

Üye
ID § 05 Mar 2018, 10:02    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bu arada bunları yeni buldum, açıklamalar iddialı olmuş biraz ama benzerlik var,

Üye
ID § 05 Mar 2018, 10:13    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bu arada galatya haritaları farklı dönemde farklılık gösteriyor ama şunları yeni gördüm açıkçası,

[mehmet-demirtas-2.blogspot.com.tr]

mesela bu harita karadenize çok uzatmış

Syf: ««/ 56 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum