[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Tarih
|-- |-- |+ Türk kimliği...
Yazar RSS Konu: Türk kimliği {39815}
Syf: ««/ 56 »»   [ A ]
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 15 Dec 2017, 11:27    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
eski bir haber ama olsun

Musa Anter ve Kemal Burkay Kürt değil, Türkmen çıktı

Alinti

Gazi Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı Bingöl-Muş-Varto üçgenindeki aşiretleri araştırdı. Bölgede iki kardeşten birinin kendisini Türk, diğerinin Kürt olarak tanımlanmasından etkilenen ekip, elde ettiği bilgileri Osmanlı arşivleriyle karşılaştırdı.

[www.hurriyet.com.tr]

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız.
devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz." Perikles

1 defa güncellendi. Son güncelleme 15/12/2017 11:27 tarihinde Feamer tarafindan yapilmistir.
Üye
ID § 07 Feb 2018, 17:05    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
mavi gözlü esmer varmış ingilterede 10k sene önce.

[mashable.com]

Horace smiley
Üye
ID § 09 Feb 2018, 09:38    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Hitler Yavudiymiş geyiği [www.telegraph.co.uk]

67 YEDİ KİŞİ HUNHARCA BANLANDI - İyi forumlar.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
Üye
ID § 20 Feb 2018, 20:15    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Evet feamer o topiği kirletme burada anlat. Kumanlar şimdi açık tenli mi esmer mi? Bide kıpçaklarla aynı şey değil miydi bunlar?

Malê axê diçe canê xulêm dêse
Ağanın malı gider uşağın canı yanar
Üye
ID § 21 Feb 2018, 08:21    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
var yukarında, yazıldı daha önce

"zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz.
Üye
ID § 21 Feb 2018, 09:23    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
53 sayfa topik olmuş, mesajı linkler misin pls.

Üye
medal 1k
ID § 02 Mar 2018, 00:48    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Turkmenistan turkulerine denk geldim. Anadolu muzigine baya benziyor. Ozellikle kemenceli parcalar. Cok tanidik gelse de bir turlu "ha bu su yorenin" muzigi diyemedim. Ic Anadolu ve Karadeniz arasinda gidip geldim.

Anadolu muziklerine hakim biri en cok hangi yorelere benzedigini soyleyebilirse sevinirim.

Uyari: Dinlerken Anadolu'nun en ic bayici muziklerini toplayip onlardan bir ulke kurmuslar gibi hissedebilirsiniz. Fikir edinmek adina atlaya atlaya dinlerseniz birsey olmaz ama.

3. ornek daha kisa ve ritimli. O kadar benziyor ki, muzigin devamini kafamda kestirebiliyorum. Ama yine bir turlu "surasi" diyemiyorum. Dilimin ucuna gelen birseyi bir turlu hatirlayamiyormusum hissi olustu catlamak uzereyim.

Sandnigger.
Üye
ID § 02 Mar 2018, 00:53    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
konu buradan tekrar feamerin cevapları okumadan haritalı post spamlemesine dönerse kendimi banlatırım smiling smiley
Üye
ID § 02 Mar 2018, 08:27    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Ya kingdom come oynayınca kumanlarla kıpçaklar arasındaki farkı merak ettim ama feamer üstte açıkladım falan dedi cevap vermedi. Var mıymış şimdi bi fark okuyan oldu mu?

Üye
ID § 02 Mar 2018, 09:07    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
biri ile bir şey konuşuyorsun bu müptezellere dert oluyor enteresan. zoruna gidiyorsa okuma, sizin sıçtığınız boka kadar görüyoruz da bir şey mi diyoruz biz?

Üye
ID § 02 Mar 2018, 09:08    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
@axedice

kuman/kıpçak-kıbcak falan, bir fark yok, kimin anlatığı ile alakalı, gerçi yönetici aile veya kabile ile de alakalı bir ayrım var diye iddialar var ama eski konulara dönüp bakamam şimdi,

Alinti

Kıpçaklar veya Kumanlar (Rusça: По́ловцы Polovtsı ya da Кума́ны Kuman, Çince: 钦察, Qīnchá), eski Türk halklarından biridir. Dilleri Kıpçakça olup üç kol halinde gelişim göstermiş ve daha sonra da Kıpçak dillerine kaynaklık etmiştir.

Alinti

En azından 8. yüzyıldan beri bilinen, kıbçak/kıpçak adı dışında, aynı Türk topluluğu için, üçü yerli (Türkçe) ve dördü de yabancı olmak üzere toplam yedi ad tespit edilmiştir:

Diğer Türk kavimlerinin kullandığı, İslamî tarih ve coğrafya edebiyatında görülen ve daha sonraları Moğol ve Çin kaynaklarında da rastlanan kıpçak;
Genellikle Bizans yazarları tarafından kullanılan ve nadiren Rus, Şark ve Latin kaynaklarında da görülen kuman;
Daha çok Macarların benimsediği ve birkaç Arapça coğrafya kitabında da bulunan kun adları, yerli sözler iken;
11. yüzyıldan beri Rus metinlerinde bulunan polovets;
Bremenli Adam’ın 11. yüzyıla ait Latince eserinde zikrettiği palladi;
13. yüzyıl Orta Almanca ve Latince metinlerde görülen valwen;
Urfalı Matthaios'un 12. yüzyıldan kalmış Ermenice kitabında zikrettiği xarteşk’n adları da, komşuluk temaslarından sonra yapılmış birebir kelime tercümeleridir. Hem Türkçede hem de diğer dillerde Kıpçak-Kuman sözcükleri sarışın anlamına gelmektedir.[1]
Kıpçaklarda da diğer bazı Türk boylarında olduğu gibi bir “sarışın”lık ve açık renk göz durumu söz konusudur.[2][3] Ayrıca görüşlerden bazıları etnonimin Rusça versiyonu olan polovets adının Slav dillerinde hep sarı değil, bazen mavi rengi(göz) de bildirdiğini belirtir.[4]

kısaca özeti bu şekilde, daha derini arka sayfalarda yazıyor.

ha yeri gelmişken açıklama yapmak lazım zire arka sayfalarda gereksiz yere tartışma çıktı, burada "sarı" dediklerini "platin" sarısı gibi düşünmemek lazım, platik gibi "albino işler, tabii iklimi şartlar itibari ile kuzey avrupada çıkmış olabilir ama bunların sarılığı daha önce yazıldığı gibi "kızıl-sarı" dedikleri bir renk bkz. google ama şu görsel sanırım tam olacak,

diğer taraftan bu adam macar bir türkolog ve doğal olarak oyunun geçtiği dönemin bunların ataları ile direk alakası olmasından ötürü uzmanı, güzel ve kolay arama ile ulaşılamayacak bilgilerden bahsediyor

2 defa güncellendi. Son güncelleme 02/03/2018 09:58 tarihinde Feamer tarafindan yapilmistir.
Üye
ID § 02 Mar 2018, 09:11    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
+henryk sienkiewicz, fire and sword kitapları filmleri falan da kuman/kıpçaktan nasıl "cossack" olduklarını anlatıldığı bir dönem

bu arada şöyle bir siteye denk geldim şimdi daha okumadım ama buraya koyayım okurum,
[tarihvearkeoloji.blogspot.com.tr]

1 defa güncellendi. Son güncelleme 02/03/2018 09:18 tarihinde Feamer tarafindan yapilmistir.
TW
ID § 02 Mar 2018, 09:19    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Senin soy ağacından ne çıktı feamer

Bilemiyorum altan
Üye
medal 1k
ID § 02 Mar 2018, 09:20    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Sienkiewicz'in 3lemesi 1600lerin ortalarinda geciyor ve Slav Kazaklari ile Kumanlar arasindaki bir baglantiyi ele almiyor. Kitaplarda Slav Kazaklari zaten varolan bir halk, ortaya cikislarini ele alan bir donemde gecmiyor kitaplar.

Sandnigger.
Üye
ID § 02 Mar 2018, 09:57    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
eksik oldu, demek istediğim romanın veya dönenim tarihi hakkında araştırma yaparken, hangi zaman ve olaylardan sonra "cossaks" ismini aldıklarını merak eden oradan yola çıkarak ulaşabilir di

ekşide falan vardı galiba ama bulamadım şimdi, ben öyle gittim zira keywordlerden atlaya atlaya

1 defa güncellendi. Son güncelleme 02/03/2018 10:15 tarihinde Feamer tarafindan yapilmistir.
Syf: ««/ 56 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum