[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Masaüstü
|-- |-- |+ Michael Moorcock ve fantazinin piyasalaşması...
Yazar RSS Konu: Michael Moorcock ve fantazinin piyasalaşması {1343}
  [ A ]
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 07 Jul 2010, 20:53    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
NOT: Bu son birkaç gündür sık sık Masaüstü bölümünde konular açıp duruyorum, umarım sıkmıyorumdur...

Aşağıdaki bu kitabın önsözü. Bu yaptığım telif hakkı kanunlarını kırıp geçtiğini biliyorum ama SF&F ile ilginen herkesin okumak isteyeceği bir yazı. Moorcock'un da kızacağına sanmıyorum. Zaten siteden indirilen örnekte de aynı yazı olduğı gibi var.

Barnes & Noble'da bir eleman şöyle yazmış: I realize that this series has been around for about thirty years but it is obvious why he is not very well known and will never compare to J. R. R. Tolkien, Robert Jordan, George R. R. Martin or any of the other great fantasy authors. Sanırım hayatımda ilk kez bir alış-veriş sitesinde eleştiri yazan müşteriye sinirlendim gülüp geçmektense. Moorcock bilinmiyor ve bu yazarlara göre kötü ne demek ya... Moorcock gelmiş geçmiş en iyi yazarlardan biridir bence. Sadece fantazi ya da bilim-kurgularıyla değil; Pyat serisi ile, Mother London ile, Jerry Cornelius ile de...

Gönümüzdeki SF&F okuyucularının çoğu Moorcock'u bilmiyor ya da sevmiyor. Sadece Moorcock'u değil; onun izinden giden Mieville, Bakker, Erikson, Donaldson, Hal Duncan, Lois McMaster Bujold ya da M. John Harrison gibi yazarları da beğenmiyorlar kitle olarak. Belki de internet sayesinde sanatın çok kolay ulaşılabilir olmasından oldu bu. Bilmiyorum.

Terry Goodkind gibi berbatlığa yeni tanımlar getirebilecek yazarlar en çok satanlar arasına giriyor bunun yanında.

Altta duran metni okuyun, ilk günleri öğrenin, tekrar o zamanlara dönebileceğimizi umut edin:
Bunun bir şuçlusu da büyük yayınevlerinin nazi kafalı editörleri. Sanırım Lord of the Ring günümüzde yazılsaydı Bombadil'i kaldır, bu kısım 50 sayfa yerine 10 sayfada anlatılır, at bu şiirleri derlerdi. Pati'de bile öyle diyenler çıktı.

Ben kendi rehberimle biraz önüne geçmeye çalıştım bu olayın, ne kadar başarılı oldum bilmiyorum. Ama bu yolda gitmeye devam edersek ne olacağını bilmiyorum. Moorcock fantazinin önce çok popülerleşip piyasaya iyice yayıldığını sonra da zar zor bulunur hale geldiğini söylüyor. Belki yine aynı şey olur, hatta olsun diye umuyorum bazen.

Sağlıcakla kalın...

Magic: The Gathering Online = GERGE

2 defa güncellendi. Son güncelleme 07/07/2010 21:06 tarihinde GERGE tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k
ID § 08 Jul 2010, 01:47    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
açıkcası bu sf-f sorunu değil. edebiyatın tamamında var diyebilirim.diğer sanatlarda hakim kişiler de çıkıp diğerlerindeki durumun bundan farklı olmadığını söyleyebilirler. modern dünya bireylere tüketim yapsınlar diye vakit yaratıyor fakat nitelikli bir tüketim ortamı yaratma gibi bir derdi yok. olmalı mı ? bence olmamalı zaten. dünyada her zaman daha iyiye olan ilgi azdır. bu arada şuda bir gerçek ki gerek tolkien olsun gerekse frank herbert olsun hem entellektüel seviye olarak hem de bakış açıları düşünülürse çok farklı adamlar. yani bu iki örneği verdim çünkü bu adamların en yakınları kabul edilebilecek evlatlarının neler yaptığını görüyoruz,hoş hepsini okudum okurum yazsınlar ama hepimiz babalarının hatrına devam ediyoruz okumaya.

bilginin kolay ulaşılabilir olması bir bilgi kirliliği yaratıyor bunun üzerine doğru/yanlış/başarılı bir pazarlama ile bir çok yeni yapılan güzel şey kaynıyor ama müzikten örnek vereyim buna lily allen myspace sayesinde ünlü oldu diye hatirliyorum bu baya iyi bişi bence. bir şekilde artıları ve eksileri var. asıl olay şu karşındaki basmakalıp insanlara uyacak mısın uymayacak mısın? sonuçta bu tamamen bireysel bir karar. hiç bir yazarı ben kötü yazıyor diye suçlamam veya kendini istediği gibi ifade etmek yerine,kendisine dayatıldığı gibi ifade ettiği için. bunun sonucunda ortaya çıkan ürünleri satın alıp ve beğenen kişiye de bir şey diyemem sonuçta açıkcası twilight gençliğini görüyorum. ve çok tuhafı bu kitlelerin tek suçu vampirle görüşmeye yaşlarının yetmemiş olmaması. ama doğru bir yönlendirmeyle kişilerin çok daha düzgün manevi ve zihinsel açıdan kendine doğru olana yöneleceğine inanıyorum.sorun ama yayınevleri ve yazarlardan çok. ürünler ve tüketiciler arasındaki bağ olan reklam sektöründen kaynaklanıyor.

ayrıca abi masaüstü konuları güzel aç bence

1 defa güncellendi. Son güncelleme 08/07/2010 01:49 tarihinde pronoit tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k
ID § 08 Jul 2010, 06:51    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Ben durumun kotu olduguna katilmiyorum. Tam tersine doksanlar ve ikibinler fantastik kurgunun bir nevi altin cagi oldu. Yeni ve cok farkli tarzda yazarlar cikti. Evet, Moorcock gibi, Leiber gibi bazi eski ve ture cok sey katmis olan yazarlar unutuluyorlar ama merakli okur zaten onlari da bilir.

Moorcock'in modern okuyucular tarafindan sevilmeme sebebi, tarzi. Gunumuz yazarlarinin cogu epik fantazi yaziyorlar. Mesela Moorcock'in da bahsettigi Steven Erikson, Scott Bakker , Stephen Donaldson epik fantazi yaziyorlar. Moorcock'in ise Elric gibi nispeten populer olan eserleri Sword and Sorcery tarzinda. Bu da epik fantaziye alismis gunumuz okuyucularinin pek hosuna gitmiyor. Tabii Moorcock'in baska tarzlarda yazilmis da pekcok romani var ama onlar zaten daha da az populer.

Tabii ben bunlari Turkiye icin soylemiyorum. Turkiye'deki okurlarin buyuk kismi fantastik kurguyu Turkceye cevirildikten sonra okuyabildikleri icin fantastik kurguyu cok geriden takip ediyorlar. Bircok kisi D&D dunyalari veya Warhammer evreni gibi shared worldlerde gecen romanlari fantastik kurgunun doruk noktasi zannediyor. Son donemdeki onemli yazarlardan bir tek Robert Jordan'in adi Turkiye'de son senelerde taninmaya baslandi.

Bu arada bu tur basliklar en azindan benim ilgimi cekiyor. Fantastik kurgu okuyucularinin daha bilincli hale gelmesi biraz da bu tur konularin konusulmasina bagli.

3 defa güncellendi. Son güncelleme 08/07/2010 06:59 tarihinde Komutan tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 08 Jul 2010, 23:23    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Masaüstü konuları iyidir yahu.

Popülerlik, gittikçe artan üretim ve tüketim hızı, bunlara bağlı olarak hızlı tüketilebilen ürünlerin ön plana çıkması bu durumun başlıca sebebi. Her taraftan ürün yağarken tüketicide haliyle reklamlarla ve çeşitli şekillerde dikkat çekmeyi başaran ürünlere yönelmeyi tercih ediyor. Eskisinden daha hızlı yaşıyoruz. Gazete açıp okumak yerine birkaç internet sitesinden başlıklara bakıp geçilebilen devirde haliyle nitelik değil nicelik öne çıkıyor.

Haa bu her zaman kötü birşey mi? Hayır, çeşitlilik sağlayan bir durum. Fakat sayıca fazla ve hızlı tüketen topluluklar için üretim yapmayan kişilerinde bundan madur olduğu aşikar.

Bu arada alakasız olacak ama:

[www.itusozluk.com]

Özellikle bu forumda fantazi şeklinde kullanıma sık biçimde rast gelmeye başladım. Artık kendimden emin olamayıp tdk'ya bakmak ihtiyacı hissettim.

BulletRide: Garbage'ın bile bir duruşu var bu ne şimdi hehe
nileppezdel: Sabah ezanı okuduğum sıralarda webcam show izliyodum sanırım
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 09 Jul 2010, 00:17    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
sen de başlık açmazsan, bölümün adını "oots bölümü" olarak değiştirmek zorunda kalırlar...

çok da abartılacak bişey yok bence. dendiği gibi çoğu kişinin fk dan anladığı drizzt, shared world filan...

ha bunlarda bi cahil cesareti oluyor; "en güzeli bu, en doğrusunu ben bilirim." diye dalıyolar her ortama. ona yapacak bişey yok.

ama zannetmiyorum öyle yeni nesile gidildikçe kaliteli yazarlara olan ilginin düştüğünü; hele de moorcock a...

bir de mieville baya tuttu bea... erikson la, duncan da aynı şekilde...

piyasa, kolay tüketilebilir şeyler her zaman daha çok tanınıp, daha çok satarlar. ha bunları okuyanlar dediğim gibi cahil cesaretiyle abidik gubidik karşılaştırmalar yapıyorlar...

3 defa güncellendi. Son güncelleme 09/07/2010 00:32 tarihinde fenris tarafindan yapilmistir.
  [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum