[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Masaüstü
|-- |-- |+ Fantastik edebiyat - Bir rehber...
Yazar RSS Konu: Fantastik edebiyat - Bir rehber {18991}
Syf: ««/ 4 »»   [ A ]
TW
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 03 Nov 2007, 14:45    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Minik bir şey yazayım dedim insanlara yol göstermesi için - hepsi için bir wikipedia linki koyacağım ve kendi okuduklarım için bir kaç kelime yazacağım.

Altta da eski seriler var.

Elbette çıkan tüm iyi serilerden haberimin olması mümkün değil, yazmadıklarımı bilenler tamamlasın.

Önce; nereden bulunur bunlar:

Ankara: Karanfil sokağa gidin Yüksel'deki(eğer büyük Dost'un olduğu sokak burası ise, tam hatırlayamıyorum). Yüksel'in üst tarafında Circop Bazaar'ın üzerinde Bıçaklar Kitapevi var. Onlar getirirler.

İstanbul: İstiklal caddesine girin, Pandora'ya ya da Robinson'a gidin. Ellerinde yoksa getirirler.

(Sıralama tamamen keyfidir, hiç birşeyi yansıtmaz)
(Hepsi iyi ve okunmaya değer kitaplardır, kötüleri zaten buraya koymam)

1) R. Scott Bakker - Prince of Nothing: Okuduğum çoğu fantazi kitabından farklı bu. Yazarı bir felsefeci; kitap insan doğası, saldırganlık, din üzerine çok sağlam argümanlarla dolu. Okurken inanılmaz bir zevk verdi bu yüzden bana. Fantazi edebiyatının da ciddi ve ağır olabileceğini herkese kanıtladığı için ve türe çok haydası olacak yeni bir akım başlatıp fantaziyi sosyal bilimkurgu gibi ciddi sayılan türlerden birisi arasına soktuğu için Bakker'e hepimiz minnet duymalıyız.

2) Chris Wooding - Braided Path: Wooding biçemine deyinmek istiyorum önce ve de bir örnek vermek:

İlk paragraf olduğu için özenilmiş bir lisan değil bu, tüm kitap boyunca devam ediyor ve insana inanılmaz bir deneyim sunuyor. Sağlam bir kurgusu ve empati kurabileceğiniz karakterleri var.

3) Cecilia Dart-Thornton - The Bitterbynde: Dart-Thornton'a fantazinin James Joyce'u diyebiliriz ve haklı oluruz. Okurken her sayfada yeni bir kelime öğreniyordum ve bu yabancı olduğum için değil - Amazon'daki sayfası kitabı anlayamadığını söyleyen Amerikalılarla dolu. Bu başta kötü birşey gibi gelebilir kulağa ama yazar bunu Joyce kalitesine yakın bir şekilde becerdiği için çok eğlendirmişti beni. Konusu biraz sıradan ama.

4) Scott Lynch - The Gentleman Bastard Sequence: Aralarında en eğlenceli olanı. Venedik tarzı bir şehirdeki bir hırsızın başından geçenleri anlatıyor.

5) Alan Campbell - The Deepgate Codex: Masamın üzerinde duruyor şu an, okudum ilk 40-50 sayfa çok güzel ve karanlık şeyler vaadlıyor ama. Aşırı gotik bir havası var şu anda ama.

6) Steven Erikson - Malazan Book of the Fallen: Bunun hakkında pek birşey bilmiyorum, kütüphanemde durmayan tek kitap bu. Çok iyi eleştiriler alıyor ama, en kısa zamanda edineceğim. Şu anda yolda olduğu için koydum buraya.

7) Tad Williams - Shadowmarch: Hardcover olarak çıkmadan 7 ay önce Pandora'ya istettirerek çıktığı gün elime aldığım kitap. Tad Williams, ne diyebilirim ki... Fanboyum işte. Epik fantazinin en iyi örneklerinden biri, inanılmaz.

8) Tad Williams - Memory, Sorrow & Thorn: Lord of the Rings ve Gormenghast'dan etkiler taşıyan epik bir öykü. Mükemmel bir dil ile yazılmış, çok iyi karakterlere sahip.

9) Jack Vance - The Elder Isles: Çok farklı bir öykü. Klasik fantazi değil. Bir trajedi. Tolkien'den öncesi diye birşey varsa bu odur.

10) George R. R. Martin - A Song of Ice and Fire: Bu da farklı. Kralın ölümünden sonra, ülkede ki güçlü ailelerin taht için savaşmasını anlatıyor. İyi ya da kötü taraflar yok. Bir bölüm bir ailenin gözünden, diğer bölüm ötekinin gözünden anlatılıyor. Şu an beşinci kitabı bekliyoruz ve yavaş yavaş da büyü kendini göstermeye başlıyor. İnanılmaz bir gerçekçiliğe bürünmüş.

11) Greg Keyes - The Kingdoms of Thorn and Bone: Klasik epik fantazi bu da. Ama epey iyi.

12) Philip Pullman - His Dark Materials: Paradise Lost'un bir alegorisi şeklinde yazılmış. Çok ilginç dünyalar ve karakterler var.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 03/11/2007 14:51 tarihinde GERGE tarafindan yapilmistir.
TW
ID § 04 Nov 2007, 15:50    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
EK I:

13) Hal Duncan - The Book of All Hours: Uyarı! Herkes için değil. Uğraşıp bir fragman hazırladım kitaba, okuyun önce bir:

Zamansız bir kitap düşünün, çizgisel gitmeyen, herhangi bir döneme, yere ya da kişiliğe bağlı olmayan. İçinde onlarca alternatif gerçeliğin saklı olduğu ve yer, karakter, zaman gibi şeylerin bir paragraf içinde değiştiği. Mit ile gerçeğin birbirine karıştığı, şimdiye den karşılaştığınız her şeye meydan okuyan. Ve bir dünya düşünün bizim dünyamızın içinde sadece bir fındık tanesi kadar(bizim dünyamıza oranla) büyük olduğu.

Okuması çok zor bir kitaptı bu, ama bitirdiğimde uzun bir süre normal kitaplar okuyamadım ve kendimi tekrar Joyce'un Finnegans Wake'ine dalmak zorunda hissettim(tabii yine boğuldum orada).

İki ciltlik ve tamamlanmış.
TW
ID § 04 Nov 2007, 15:58    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
The Deepgate Codex'e daldım geçen gece. Sürükleyici ama içerik biraz boş. Yazar bazı yerlerde ilk kitap olduğunu aşırı belli etmiş. Yine de tavsiye edilir bir ilk kitap olduğu ve yazarın yüksek bir potansiyeli olduğu için. Seri sonraki ciltlerde daha iyi olur diye düşünüyorum.
TW
ID § 06 Nov 2007, 11:33    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Tavsiye: Eleştiri okurkan amazon.com yerine, amazon.co.uk'yi tercih edin. Amerikalılar iyi edebiyattan pek anlamıyor, Terry Goodkind gibi acayip yazarları ilk sıralara çıkartıyor.

Not: Başka bir şey eklemek gibi bir planım yok elime yeni bir kitap geçmediği sürece.

EK II:

14) Gene Wolfe - The Wizard Knight: Wolfe'un bu kitabını konseptin dışına çıkıp tekrar çıkıp liste eski ya da bilinen kitaplarla doldurmamak için ve şu an İstanbul'da çok rahat bulunabildiği için şeçtim. Kitap hakkında bilgilere girmeden yazarın biyografisinden bir alıntı yapmalıyım:

Wolfe; İki Nebula, iki World Fantasy, bir the Campbell Memorial, dört Locus ve bir World Fantasy Hayat Boyu Başarı ödülü aldı.

2004'te yayınlanmış iki ciltlik bir roman bu ve Amerikalı 13-14 yaşlarında bir çocuğun başka bir dünyaya geçip büyüyle güçlü bir yetişkin haline geldikten sonra başına gelenleri anlatıyor. Birinci ağızdan, uzun bir mektup formatında yazılmış. Konunun devamını Wikipedia'dan okursunuz.

Kulağa geldiği kilişe bir kitap değil. Bir metafor kullanmak geliyor içimden, ilgisini çekebildiklerim kitabı okurlar:

Müzikte çalınmayan notalar çalınanlar kadar önemli olabilirler. Müziksel deneyimin tanımı sesler kadar sessizliklerde de yatar ve unutulmamalıdır ki gerçek sessizlik diye birşey yoktur.

Aynı şey edebiyat için de geçerlidir, sırf eğlence için yazılmış kitaplarla tutku ile yazılmış kitapları ayıran şey de budur; bu fark, bu post-modern boşluk - sizi düşünmeye iten.

Tolkien-taklitçileri perspektifi taklit ederler; çünkü bu formülün bir parçasıdır; sanatçı ise formu alır ve onunla oynar, provoke eder.

15) Patricia A. McKillip - Ombria in Shadow: 2003'de World Fantasy'den en iyi roman ödülü almıştı, o zaman okumuştum ben de. Geriye dönüp anımsadığımda hoş bir sızı hissediyorum kalbimde ve gülümsüyorum. Şu anda da gülümsüyorum hatta.

Büyüye inanabileceğiniz, karakterlerle birlikte aşık olabileceğiniz ve üzülebileceğiniz nadir kitaplardan biri. Kelimeler size sarılıyor ve bir de kendinizi kurtaramıyorsunuz.

Evet;

"Mag was seven when she discovered that she was human."

16) Joe Abercrombie - The First Law Trilogy: Klasik fantazi ama noir bir bakışla. Bir ilk kitap ve okuduğum en iyi aksiyon sahneleri bunda. İlginç bir şey olacak gibi duruyor.

17) Clayton Emery - The Netheril Trilogy: Wikipedia sayfası bile olmayan bir yazar ve TSR dönemlerinin dahi başlarından kalma bu antika Forgotten Realms üçlemesi ne arıyor listenin sonunda diyorsunuzdur şimdi sanırım. Bitirmek için güzel bir seri olduğunu düşündüm, ve bir kere aklıma girdikten sonra çıkaramadım.

FR ile biraz tanışık olanlar zaten Netheril ve Karsus adlarına aşinadır, olmayanlar ise tanışmaya buradan başlayabilir. Bence Wizard of the Coast, TSR, White Wolf, ve türevi firmalardan çıkmış en iyi kitap bu.

2 defa güncellendi. Son güncelleme 06/11/2007 11:59 tarihinde GERGE tarafindan yapilmistir.
TW
ID § 21 Nov 2007, 17:27    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
18) Lois McMaster Bujold - The Curse of Chalion: Dediğim gibi, yeni birşey geçti elime. İkinci kitabın ortalarındayım şu anda ve bu ikinci kitap Nebula ve Hugo ödülleri almış. İlk kitap Mythopoeic Fantasy Award almış. Dini temaların ağır olduğu bir kitap. İlginizi çekebilir, benim çekti deli gibi okuyorum şu an. Karakterler ve kurgu sağlam.
TW
ID § 29 Nov 2007, 18:50    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Fenris'e katılıyorum ben. Karışmayın listeme. Özet yazmama gerek yok, zaten bu kitapların neredeyse hiç biri Türkçe'ye çevrilmemiş, verdiğim wikipedia linklerinde hem özetler hem de ilk mesajımda yazan yerlerden getirtmek için gereken herşey öğrenilebiliyor(Yayın evi ve ISBN numarası). Sadece kaliteli ve kilişelerden kendini sıyıran, her biri güzel deneyimler sunan kitaplar tanıtıyorum, Wizard of the Coast'un kitapları olmaz burada. Ama sticky yaparsanız da sevinirim :)

EK III:

19) Mark Z. Danielewski - House of Leaves: Çoğu ciddi eleştirman bunu bir fantazi kitabı saymaz(fantazinin bu kadar çok katmanlı bir metin sunabileceğini kabul etmek istemiyorlar) ama fantazi de kapsadığı türlerden biri, ve kitap buraya girmeyi fazlasıyla hak ediyor. Konusu ve stili hakkında sayfalarca yazıya wiki linkinden ulaşabilirsiniz; ben, benim için ne ifade ettiğini anlatmaya çalışacağım ama becerebilir miyim bilmiyorum~sanmıyorum.

House of Leaves inanılmaz bir yolculuktu insan doğası içinde. Ve de rüyalarıma girip geceleri beni ter içinde uyandırmayı başaran bir karabasandı. Onu okurken(okumayı bırakmayı becerebilecek miyim?~hiç bilmiyorum) bir labirentin içinde kaybolmuş gibi hissediyordum ve Icarus'un kaderini paylaştım korkarım ki...

20) Patricia A. McKillip - The Riddle-Master trilogy: Bu kadının dilini çok seviyorum, ve kitapları gerçekten büyülü. Bu aralarında özel bir yer tutuyor benim için. Bilmecelerle süslü ve bilmeceler zerk verebilirken acı da çektirebilirler.

Büyünün gerçek olduğuna inanabildiğiniz ender kitaplardan biri -ki bu özellik McKillip'in tüm kitaplarında vardır.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 29/11/2007 19:18 tarihinde GERGE tarafindan yapilmistir.
TW
ID § 07 Dec 2007, 14:09    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
21) Fritz Leiber - Our Lady of Darkness: Dün gece başlayıp bitirdiğim bir kitap. 1978'de World Fantasy Award almış, ben de ödülün referansıyla aldım zaten.

Aslında buna fantaziden çok büyülü gerçekçilik demek daha doğru olur. Yazarın çok iyi bir dili karakterleri var.

Tavsiye ederim.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 07/12/2007 14:10 tarihinde GERGE tarafindan yapilmistir.
TW
ID § 07 Dec 2007, 14:12    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Yeni kitaplar bitti, klasiklere geçtim bu arada.
Yörünge Disi
ID § 07 Dec 2007, 17:23    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Gerge birde kitapların dili hakkında bilgi verebilir misin?
Hani ingilizce okuyabiliyorum ancak bazıları çok ağır olabiliyor gerçekten.Bu yüzden dilin anlaşılabilirliği veya sadeliği üzerine birşeylerde söylersen çok iyi olursmiling smiley
Ayrıca çok iyi olmuş çok sağol
TW
ID § 07 Dec 2007, 17:47    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Aralarında dili çok kolaydır diyebileceğim yok. Öyleleri iyi olmuyır zaten, edebi olmuyor. Kolay dil sadece yazar yeteneksiz ise karşımza çıkan bir şey. Terry Goodkind'a bak. Ama listeme almam onu, ilk 4 kitabını İngilizcem şu anki kadar iyi değilken okumuştum, şu anda sadece binlerce sayfa okudum bari sonunu göreyim diye devam ediyorum. Hatta istersen ilk 10 kitabının paperbacklerini 50YTL'ye satarım. İstanbul'da ya da Ankara'da elden.
TW
ID § 18 Dec 2007, 15:29    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
22) John Crowley - Little, Big: World Fantasy'i kazanmıştı ilk çıktığında, ayrıca Paticik'de GERGE'nin ütülediği kitap diye ünlüdür. Ne kadar sevdiğim oradan belli oluyor zaten.

Kitap boyunca neredeyse hiç büyüyle ya da perilerle birebir karşılaşmıyoruz ama varlıklarını daima hissedebiliyoruz. İnanılmaz bir delilik bu kitap ya da dahilik.

Bir ailenin öyküsü Faery ile Dünya araşında kalmış ve dışarıdan bu ailenin kızıyla evlenmeye gelmiş bir adamın öyküsü.
TW
ID § 22 Dec 2007, 21:57    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
23) Michael Moorcock - The Dancers at the End of Time: Fantezi ile bilimkurgu arasındaki sınırların bulanıklaşıp kaybolduğu serilerden biri. Çoğu kişiye göre (ki kendisi de bunlaradan biri) Moorcock'un magnum opus'u.

Liseyi bitirirken elime geçmişti, o günden beri geçen dört yıl boyunca her yıl en azından bir kere elime alır tekrar okurum. Bir zaman yolculuğu öyküsü ya da bir aşk romanı gibi okunabilir. Tarihi bir roman gibi okuyabilirsin (içinde H.G. Wells bile var). Ama temel olarak ben Wells'in açtığı yoldan yürüyen kitapların en sonuncusu ve en iyisi olarak görmeyi şeçiyorum bunu. Teknik olarak bilimkurgu ama Wells'in Time Machine'ini okuyanlar bilir, pek hala de fantasi denilebilir, ve hatta günümüzdeki bilim kurgu eserlerine baktığımızda bu bariz fantazi olarak sınıflandırılmalı bence. Konusunun detaylarına Wiki'den bakabilirsiniz ama tavsiye etmem; hiç bilmeden elinize alın ve okumaya başlayın, mükemmel bir şeyin içinde bulacaksınız kendinizi.

1 defa güncellendi. Son güncelleme 22/12/2007 22:05 tarihinde GERGE tarafindan yapilmistir.
TW
ID § 21 Jan 2008, 16:41    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
24) Sheri Tepper - Beauty: Hepiniz uyuyan güzel masalını bilirsiniz, bu onun yeniden yazımı. Aradaki farklılıkları söylemeyeceğim ama çok ilginç bir hale geldiğini söyleyebilirim ve sanırım siz de bana güvenirsiniz. 1992'de bir Locus Fantasy kazanmış. Günlük biçeminde yazılmış (günlüğe ve birinci ağızdan anlatıma taktım bu aralar; yeni Drizzt ve Entreri&Jarlaxle kitapları hariç birinci ağızdan olmayan hiç birşey okumadım iki aydır).

Kitap insan doğası, peri masalları ve ekoloji hakkında.

25) Gene Wolfe - The Soldier: Yıllar önce bir Planescape öyküsü okumuştum. Öykünün kahramanı bir kaç günde bir hafızasını kaybeden bir asker - ve bazen büyücü ya da ruhban - kimliği ile karşımıza çıkıyordu. Ondan bir-iki yıl son DVD'sinden Memento diye bir film izledim; konusunu biliyorsunuzdur:yeni uzun süreli anılar oluşturamayan bir adamı anlatıyordu. Sonra, bu ay, Soldier of the Mist'i buldum bilgisayarımdaki iki yldır açılmamış, unutulmuş bir klasörün içinde, ki çok uygun bir kader öykü için.

Daha önce Gene Wolfe'dan söz etmiştim, hala modern Amerikan edebiyatının, hayattaki en iyi yazarlarından biri olduğunu düşünüyorum - belki de en iyisi - ; tüm türler içinde, ayrımsız. Kitapları okumaya başladığınız andan bitirdiğiniz ana kadar diğer herşeyin sizin için cehenneme gittiği, cennette tek başına kalmanızı sağlayan, hislerinizi anlatmaya çalıştığınız cümleleri bir türlü bitirmenize izin vermeyen, en güzel şarapdan daha güzel nadir türden. Eğer İngilizce biliyorsanız ve Gene Wolfe okumadıysanız, bugün hayatınızın en büyük hatasından dönmenizin tam vaktidir. Gidin ve her hangi bir kitabını alın, hangisi olduğu fark etmez.

Soldier of the Mist, The Soldier serisinin ilk kitabı. 1987'de çıkmış. Serinin ikinci kitabı bir kaç yıl sonra, üçüncü kitabı ise geçen yıl çıktı.

Her gün uyandığında bir önceki günlerde yaptıklarını, adını ya da geçmişini hatırlayamayan bir askerinin öyküsü. Askerin hergün başından geçenleri yazdığı bir günlüğü var, kitap da bu günlük zaten (Aslında hergün yazıyor mu, yazmıyor mu onu da bilmiyoruz). Asker Latince yazıyor, akıcı Yunanca konuşabiliyor ve milattan önce 479 yılında, Antik Yunan'da başlıyor olaylar, İran'a karşı yapılan ve Yunanlıların kazandığı bir savaşın sonunda. Askerimiz kafasını yaralamış savaşırken. İranlılar için savaşmış. Askerin hakkında başka birşey bilmiyoruz, kendisi de bilmiyor zaten.

Kitap, unreliable narrator(güvenilmez anlatıcı) tekniği kullanılarak yazılmış. El Laberinto del Fauno'yu, Memento'yu, Flowers for Algernon'nu, Pyat Quartet'i, One Flew Over the Cuckoo's Nest'i, ya da A Beautiful Mind ile The Sixth Sense'i tekniğe örnek gösterebilirim; hepsini okumanızı ya da izlemenizi de öneririm. Güvenilmez anlatıcımız nedeniyle günlükte yazılı şeylerin doğruluğu hakkında asla emin olamıyoruz. Karakterimizin bilmediklerini biz de bilmiyoruz, Onunla birlikte Antik Yunan'da savruluyoruz. Gördüğümüz doğa üstü şeylerin (Yunan tanrıları, perileri...) gerçekliği belli değil. Kahraman kafasındaki yara yüzünden hayaller mi görüyor, yoksa gerçekten lanetlenmiş mi, bilinmez.

Kitap karakterimizin bir kahinin sözünü dinleyerek hafızasını geri kazandıracak bir yolculuğa çıkmasını anlatıyor.

Tavsiye olunur, ama ben aksiyon arıyorum, dövüş, büyü olsun hep diyenler sevmeyecektir. Mitoloji tutkunları ise cennet bahçesinde bulacaktır kendilerini.

26) Elizabeth Lynn - Chronicles of Tornor: Hakkında pek birşey bulamazsınız ararsanız. 70'lerde basılmış, her kitabı birbirinden bağımsız. Tornor kalesinin tarihinde ki önemli olayları anlatıyor, başlığından da anlaşıldığı gibi. Kitaplar arasında yüzyıllık, ya da daha fazla, boşluklar var. Sırayla okumanızı öneririm yine de, daha rahat olur okumanız.

İlk kitabın World Fantasy Award aldığını biliyorum, ben de yine o nedenle okudum zaten.

Barış, uzak doğu felsefesi, tarih yazımı ana konuları diyebilirim. Hızlı okunan, iyi yazılmış kitaplar. Karakterler ve olay kurgusu en sağlam yönleri, ve anarşist bir söyleme - hatta propagandaya - sahip.
TW
ID § 13 Feb 2008, 12:01    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
27) Jacqueline Carey - Kushiel's Legacy: Acıyı ve zevk bir olarak hisseden bir kadının öyküsü. Birinci ağızdan, akıcı, sanatlı bir dille yazılmış. Erotizm biraz fazla alışıldık fantazilerin yanında ama aşırı grafikleşmiyor.

Ortaçağ Avrupa'sına benzer bir yerde, Fransa'ya benzer bir ülke'de geçiyor. Önemli bir kitap, o kadar az kitapta kadın karakterler görüyoruz ki - hele bunun gibi bir kadının ağzından yazılmış olan bir tanesini.
TW
ID § 05 Mar 2008, 16:59    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
28) Steven Brust & Emma Bull - Freedom and Necessity: Anlatmaya kelimelerin yetmeyeceği bir roman daha. Karşılıklı mektuplar ve güncelerden kısa bölümler halinde yazılmış, büyü neredeyse hiç yok. Yazarlar tam bir role-playing yapmışlar; her biri başka karakterin mektuplarını yazmış ve bu kitaba aşırı bir gerçekçilik katmış.

Engels, Kant, Hegel, Feuerbach gibi kişilerle; Chartism, sosyalizm, anarşizm gibi kavramlarla uğraşıyor.

1849'da İngiltere'de geçiyor.

House of Leaves ile birlikte bu listedeki en tür dışı(türler arası daha doğru olur) roman. Bir gün içinde bitirdim ve şu anda tekrar okuyorum -ki bunu sadece House of Leaves ile yapmıştım bu listeden.

Kitaptan bir alıntı:

Alinti

Faithful Richard,

And that's for you, for flourishing Hume at me; here's the Devil quoting Scripture, indeed! You must give my rationality its due now, however. Were I of a mystical bent, my present condition might drive me to madness. Failing that, it would certainly cause me to write the most tiresome sort of letters. Or do I pride myself on a reticence I have not achieved? Beside your letter, as empirical and sensible as any Rationalist might pen, mine seems full of "a host of furious fancies." Well, I am resolved to let our mystery spin itself out as a philosopher's experiment. If I am a madman in a rational world, I have the consolation of sound philosophy; and if I am sane in a world of supernatural morality and intangible motive force, I will at least have my wits to treasure.

Not: Steven Brust favori yazarlarımdan (tüm türler içinde) biri olmaya yolunda emin adımlar ile ilerliyor, yakında kendisini Gene Wolfe kadar övmeye başlarım böyle çıkarsa her kitabı(Bu okuduğum üçüncü kitabı).

3 defa güncellendi. Son güncelleme 05/03/2008 17:06 tarihinde GERGE tarafindan yapilmistir.
Syf: ««/ 4 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum