[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Karalama Defteri
|-- |-- |+ Böyle bir sözcük var mı?...
Yazar RSS Konu: Böyle bir sözcük var mı? {7469}
Syf: ««/ 11 »»   [ A ]
Üye
medal 1k
ID § 07 Jul 2016, 13:29    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
dasaaa
cantada keklik gozu ile bakmak

bu karşılıyor bayağı anlamı ama gene de tam değil bence. teşekkürler dasaaa.

You stand on the cliff edge and there's no one left to catch. =(
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 08 Jul 2016, 16:59    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Marl0_on
steam devilın türkçesi var mı bu arada?
Üye
ID § 09 Jul 2016, 17:23    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Şarlatan, Fransızca'dan girmiş diye tahmin ediyorum ama Türkçe'de "(karşısındakini) şarlatan" gibi bir anlama da gelmiş, çok acayibime gitti. Duşta bi aydınlanma yaşadım.

Edit: şarlatana şarlıyorsun gibi

1 defa güncellendi. Son güncelleme 09/07/2016 17:24 tarihinde Valthon tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 09 Jul 2016, 18:00    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
tam anlamadım ama 'charlatan' eski fransızcada seyyar ilaç satan tiplere deniyor. assassin's creed'deki gagalı maskeleri olan tipler var ya, onlar gibi.

eylem hali var mı bilmiyorum 'charlatan'ın fakat türkçeye çığırtkan olarak da çevrilebiliyormuş. normalde şarlatan fiil değil isim fakat 'bağırarak (belki de çirkinleşerek) bir şey satmak' (tabi bu mantıkla meta olmak zorunda değil, fikir de olabilir) olarak düşünülürse ancak öyle fiil haline gelebilir diye düşünüyorum.

2 defa güncellendi. Son güncelleme 09/07/2016 18:06 tarihinde Marl0_on tarafindan yapilmistir.
Üye
ID § 14 Jul 2016, 05:18    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Marl0_on
tam anlamadım ama 'charlatan' eski fransızcada seyyar ilaç satan tiplere deniyor. assassin's creed'deki gagalı maskeleri olan tipler var ya, onlar gibi.

assassin's creed örneğini benzetme için vermişsin ama ben aralarındaki farkı belirteyim. oyundaki 'the doctor' karakteri ünlü maskeli veba doktorlarına benzetilmiş tip olarak. senin verdiğin 'charlatan' tanımıysa ilaç satmak için rol yapan o zamanın işportacılarından gelen bir sözcük. zamanın ressamlarının tasvirlerini bıraktım.

Üye
medal 1k medal 5k
ID § 14 Jul 2016, 10:50    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
yok ya, ben baya aynı şey sanıyordum. iyi oldu öğrendiğim.
Üye
ID § 20 Jul 2016, 20:46    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
perpetrator'ın türkçesi var mı ya? mücrim ya da fail olmuyor sanki.
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 20 Jul 2016, 20:51    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
fail niye olmuyo

verbum sat sapienti est
Üye
ID § 20 Jul 2016, 21:01    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
x eylemin faili dendiği zaman sanki eylemi yapan kişiden eminmişiz gibi oluyor. suçu kanıtlanana kadar masumluğu korunan, muhtemel eylemi gerçekleştiren tanımını karşılamıyor. Şüpheli ile failin arası gibi bir şey lazım sanki.
Üye
ID § 20 Jul 2016, 21:04    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
zanlı

verbum sat sapienti est
Üye
ID § 20 Jul 2016, 21:24    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
perpetrator suçu işleyen demek zaten. şüpheli durumu yok, kesin olarak.

give a man a fish and you'll feed him for a day
teach a man to google and he'll stop bothering you with stupid questions all the time
Üye
ID § 20 Jul 2016, 21:27    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
aslında zanlı ile şüphelinin pek farkı yok ama sanının hukukî olarak daha geniş tabana yayılmasından olsa gerek biraz daha tatmin etti. eyv düşünememiştim ben zanlıyı.

@Xenus abi diyelim seninle masada çikolata olan odadayız, sen arkanı döndüğünde ben mideye indiriyorum çikolatayı. aleyhime delil yok yani ortada bir wrongdoing var. culprit gibi olmadığını düşünüyorum.

ps. ingiliz dili edebiyatı mezunu değilim

1 defa güncellendi. Son güncelleme 20/07/2016 21:36 tarihinde bajazet tarafindan yapilmistir.
Syf: ««/ 11 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum