[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ Pati Zone / Müzik
|-- |-- |+ gençler caz öğreniyor thread...
Yazar RSS Konu: gençler caz öğreniyor thread {247}
  [ A ]
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 05 Jan 2018, 10:26    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Özünde kaynak arıyorum sayın paticiğin önde gelen caz müzisyenleri ve caz bilginleri. Ama sevdiğim albümleri koysam, bana bunlar ışığında ufak bir yönlendirme yapsanız, deseniz şu caz mecmualarını takip et, şurdan caz hakkında temel bilgi edin falan diye. Anlayabildiğim ve araştırdığım kadarıyla sevdiğim cazlar çoğunlukla repetatif öğeler içeriyor, continuous caz diyenler var böylesine. Bilemiyorum, caz öğrenmek istiyorum help plx.

Mammal Hands - Animalia

Nik Bartsch - Continuum

Nils Frahm - Spaces

Mik Keusen's Blau - Nalu

Sadece repetatifleri değil, sert çılgın özgürce salınan cazları da sevdiğim doğrudur:

Esbjörn Svensson Trio - Leucocyte

Bilgilerinizin yolumu aydınlatması dileklerimle. Hepinize saygılarımı ve sevgilerimi sunarım
Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 05 Jan 2018, 10:33    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
öğrenmekten ziyade dinliyorum ben
sevdiğim bi müzisyen varsa ona benzerlerden devam ediyorum ismi türü zartı zurtu umrumda değil

verbum sat sapienti est
Üye
ID § 05 Jan 2018, 10:41    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Caz'ın o kadar çok farklı türü var ki, direkt repetitif öğeler dememek lazım.

Caz'ın tarihini, temelini, çıkışını, yıllar geçtikçe nasıl evrimleştiğini, swingler, beboplar, free jazzlar falan öğrenmek istiyorsan bu kitap : [books.google.co.uk]

Türler hakkında daha derin bilgi, türlerde çıkan en önemli eserleri falan içeren de şu kitap: [books.google.co.uk]

Okuması da keyifli bunları. Öğrendikçe dinleme tecrüben çok değişebiliyor bu arada. Keyif aldığın tarzlar değişebiliyor falan.

Türkiye'de jazz öğreten çok fazla insan yok bildiğim kadarıyla ama Yaprak Melike Uyar'ı takip edebilirsin. İTÜ'de Introduction to Jazz diye ders veriyordu (hala veriyor mu bilmiyorum) sonrasında da baya konferanslar falan verdi.

hopdediks
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 05 Jan 2018, 11:02    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
ben de senin gibiydim fistan ama huyum kurusun bi şeyin tadını aldıkça bilgisini de arıyorum

teşekkürler holy, incelemeye başladım
Üye
ID § 05 Jan 2018, 11:05    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
sevdiğin şeylerin bilgisini illa ki gözüne çarpıyor sağdan soldan alıyorsun öğreniyorsun
bi anda yüklenme soğursun :d

verbum sat sapienti est
Üye
medal 1k medal 5k
ID § 05 Jan 2018, 11:08    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
ya orası da öyle de işte mesela bak akbank caz festivalinde caz dersleri olmuş kaçırmışım, karşıda nhkm'de caz dersleri olmuş kaçırmışım, haberim olsa böyle keyifli şekilde öğrenilir işte nerd yüklemeler yerine. takip etmek lazım hayatı
Üye
ID § 07 Jan 2018, 12:39    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Al bi jazz history kitabi basla ogrenmeye.

s.e.n.k.o Sucuk Ekmek Ne Kadar Oldu
Üye
ID § 12 Jan 2018, 21:17    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Hip Hop dinlemeye başladığım sıralarda nu-jazz'dan yol alarak baya bir içine girmiştim. Hollanda'da bir coffe shopta otururken müzik çok hoşuma gidip de bardaki adama sorduğumda elime, üzerinde Red Snapper yazılı bir kağıt verdiydi. Dj sevdamdan dolayı ilk dj sanmıştım da sonra fark ettim ki meğersem grupmuş. Şansıma da 2 hafta sonrasında bir festivalde canlı dinlemek nasip oldu. Red Snapper tabii geride kaldı biraz ama Black Chamber'ın her ne kadar tek albümü olsa da benim için yerleri farklıdır.

Black Chamber - Winchester

Portico Quartet - Knee Deep in the North Sea

Yukarıdaki arkadaşların da söylediği gibi Jazz inanılmaz derecede dallanıp budaklanan bir müzik tarzı. Zamanında 8tracks'te yaptığım playlistlerin çoğunu Spotify'a taşıdım. İki tane de farklı tarzda ve hızda playlistim var. Buraya bırakıyorum, dinlersin istersen.

Banshee Nightmare

Silent Trumpet

İki tane de slow ve fast paced olmak üzere psychedelic Jazz bırakıyorum aşağıya

Fast Paced Strawberry Cough

Slow - Delirious Monks

A dream that will come true is not a real dream

2 defa güncellendi. Son güncelleme 12/01/2018 21:23 tarihinde elazulruby tarafindan yapilmistir.
Alan Yetkilisi
medal 1k

ID § 15 Jan 2018, 06:57    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Kısa caz tarihi: (enstrumanım olan piyano üzeriden)

Stride, Jelly Morton

Swing, Eroll Garner

Bebop, Bud Powell

Hardbop, Mulgrew Miller

Cooljazz ve özgün diğer akımların baslangıcı, Bill Evans

Serbest/Free Jazz, Keith Jarrett

Zaman ilerledikçe ismi koyması zorlaşan caz, Brad Mehldau

Iskandinav caz, Esbjorn Svensson

ECM-Klasik müzikten iham alan caz, John Taylor

Hip-hop caz, Robert Glasper

Etnik-oryantal caz, Tigran Hamasyan
  [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi Copyright 2001-2015 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum