[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
» Forum Gezgini ... Üye Ol / Giris Yap
FORUM.PATICIK.COM
[ FORUM ANASAYFA ]  

[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
bagli degilsiniz: | Giris Yap | Üye Ol |
|+ Paticik.com Forumları
|-- |+ / Pati Pet
|-- |-- |+ Kısırlaştırılmış Erkek Kedi Sorunu...
Yazar RSS Konu: Kısırlaştırılmış Erkek Kedi Sorunu {4039}
Syf: ««/ 2 »»   [ A ]
Üye
medal 1k
ID § 07 Oct 2009, 19:55    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
2 adet var bende 3 yaşındalar, Biri geçen yıl, biri de bu sene kum döktü. Veteriner, meteriner, çok acı çekti hayvancıklar. Her iki olayda da gecikseymişiz ölebilecekleri söylendi. Kıs. erk. kedilerin böbrek hastalıklarına yatkınlığı oluyor.

Şimdi sorun şu: Hastalığın yinelenmemesi için ne tür bir diyet uygulamam gerekiyor bunlara? Kimi veteriner yalnızca bu tür hastalıklar için kullanılan vet. mamalarını öneriyor. Asla bu mamanın dışında et, balık, sütlü gıda v,s, yemesin diyor. (Çünkü, protein, kalsiyum fazlalığı, taş ve kum oluşmuna neden oluyormuş) Kimisi ise, bu vet. mamalarının dışında et-balık v.s, yemeli diyor. Sadece kuru mama yemenin hayvanda kum oluşumuna neden olacağını söylüyor.

Kimi veterinerlerin, öneride bulunurken, ticari kaygıları nedeniyle yanlış yönlendirdiği de söyleniyor.

Kime güvenmeliyim? Nasıl bir besleme şekli uygulamalıyım? Bilgisi, deneyimi olan varsa yardımcı olabilir mi?

''Etik, yaşayan her şeye karşı hissettiğimiz sonsuz sorumluluktur.''

1 defa güncellendi. Son güncelleme 07/10/2009 19:56 tarihinde aquatik tarafindan yapilmistir.
Üye
medal 1k
ID § 08 Oct 2009, 20:28    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Oluşan böbrek taşının türüne göre, uygun diyet yapılmalı. Veteriner hekimin önerdiği diyet programına uymalısın. Bulunduğun ilde veteriner fakültesi varsa oraya git, için rahat etsin.
Üye
medal 1k
ID § 09 Oct 2009, 01:16    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Akdeniz üniversitesinde vet.fak. yok bildiğim kadarıyla. Bir araştırayım gene de. Kediyi götürdüğüm vet. taş tahlili yapmadı. Gördüğüm kadarıyla da taştan çok iri taneli kuma benziyordu idrarın içindekiler. Kediyi götürdüğüm vet. dışında tel. ile 5 vet. görüşü aldım, ikisi, vet. maması da olsa yalnızca kuru mama vermenin, kum-taş nedeni olacağını söyledi, hatta biri ciğer v.s dahil her türlü sulu mama vermem gerektiğini söyledi. Benim gittiğim dahil dördü ise vet. kuru maması dışında hehangi bir sulu mamadan kaçınılması gerektiğini söyledi. Hatta bir tanesi, bir kez ve az miktarda bile tavuk, balık verilmesinin tetikleyici olabileceğini söyledi.

Kafam çok karıştı, ne yapacağımı bilemiyorum. Hayvanları nasıl beslersem besleyeyim yanlış yapıyormuşum gibi geliyor, suçluluk hissediyorum. Tekrar aynı acıyı, ya da daha fazlasını çekecekler diye çok korkuyorum. Offffff....

Yörünge Disi
ID § 09 Oct 2009, 01:19    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
kısır kal ineşe

bi ona, bi ona. hadi eyvallah.
Üye
medal 1k
ID § 09 Oct 2009, 01:22    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Ne bu?

Üye
medal 1k medal 5k medal 10k
ID § 09 Oct 2009, 09:47    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
beslemek konusunda en doğru yöntem ne bulursan vermek bence küçüklüğünden itibaren. bizim burda 10 yaşında taş gibi sağlıklı sokak kedisi var, yemediği şey yok.
Üye
ID § 09 Oct 2009, 09:56    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
kedi kum mu dökermiş yaa vay anasını
ver gitsin yaa anenem gibi beslenmesin kedicikler

tükürdüm
Üye
medal 1k
ID § 09 Oct 2009, 12:33    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
elesso
beslemek konusunda en doğru yöntem ne bulursan vermek bence küçüklüğünden itibaren. bizim burda 10 yaşında taş gibi sağlıklı sokak kedisi var, yemediği şey yok.

Buradaki sorun, kedilerin kısırlaştırılmış erkek kedi olmaları. Bu kediler böbrek hastalıklarına yatkın oluyormuş. Nitekim benimkilerin ikisi de kum döktü, bu nedenle beslenmelerine dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor çoğu veteriner.

Üye
ID § 09 Oct 2009, 14:02    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
bizim sokak kedilerimizde kısırlaştırılmış
Üye
medal 1k
ID § 09 Oct 2009, 14:12    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Llama
kedi kum mu dökermiş yaa vay anasını
ver gitsin yaa anenem gibi beslenmesin kedicikler

Ya ben de çok üzülüyorum yaşam boyu tek tip kuru mama yemeleri gerektiği söylendiği için. (akut durumlarda hills s/d, sonrasında hills c/d) Çok üzülüyorum gerçekten, sonuçta et obur hayvan bunlar. Zaten 4 duvar arasındalar, üreme, sokaklarda kafalarına göre takılma özgürlükleri yok. (gerçi sokakta yaşayanlar çok daha sefil durumdalar) Hayvancıklara bir de tek tip kuru mama vermek zorunda olmam kahrediyor beni. Ama çiş yapamadıklarında yaşadıkları acı, veterinerin penis ucundaki kum-taş ayıklama sürecinde çektikleri acıya (ki kediler için çok eziyet verici bir işlem olan sonda fln. takmaya gerek kalmadı şimdilik -ama bundan sonraki tıkanmalarda o da olabilir-) tanık olmak o kadar üzücü ki, bir daha aynı acıları yaşamalarındansa, eğer doğru bir uygulama ise yalnızca kuru mama ile beslemeye içim burkularak ta olsa razıyım.

Ama önceki postlarımda yazdığım gibi, neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmiyorum ve ne yapacağımı bilemiyorum. sad smiley

Üye
medal 1k
ID § 09 Oct 2009, 14:15    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
elesso
bizim sokak kedilerimizde kısırlaştırılmış

Erkek olanlarının ne tür sorunlar yaşadığını bilemiyor olabilirsin. Belki senin sağlıklı, uzun süredir yaşıyor dediklerin dişidir. Bir de her kısırlaştırılmış erkek kedide olmuyor bu sorunlar. Bizimkiler kardeş ve genetik yatkınlıkları olabilirmiş.

Üye
medal 1k
ID § 09 Oct 2009, 17:43    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
O zaman genel yaklaşımda bulunacağm, kuru mamanın yanında farklı tipte besinler ver. Anladığım kadarıyla uzun süredir tek tip gıdayla beslendiği için bu problem oluşmuş.
Üye
medal 1k
ID § 09 Oct 2009, 18:30    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Vargath, koruyucu mama olan hills c/d ile, gene koruyucu olduğu söylenen pro plan-after care'i 3 günde bir dönüşümlü olarak veriyordum geçen yıldan, yani kedilerden biri kum döktüğünden beri. (Tabi akut halde iken önce 1,8 lik bir paket hills s/d ve sonra da pro plan urinary tract health kullanmıştım)

Ama bunların dışında gene 3 günde 1, ve yalnızca 1 öğün yağsız ton balığı ya da haşlanmış tavuk v.s veriyordum.

Yani benim besleme şeklim yalnızca kuru ya da sulu mamaya yönelik değildi. Dolayısıyla hata neredeydi öncesinde onu da bilmiyorum. Yani sulu mama az mı geliyordu, ya da kuru mama çok mu gekiyordu gibi.

Fikir vermeye, görüş bildirmeye devam edersrn sevinirim.

Üye
medal 1k
ID § 09 Oct 2009, 23:20    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
Alinti
Vargath
kuru mamanın yanında farklı tipte besinler ver.

Protein ya da kalsiyum içermeyen mama yok ki... Et, balık, tavuk, ciğer, süt, yumurta v.s. dışında ne verilebilir ki hayvana?

TW
ID § 09 Oct 2009, 23:22    [ Alintila ] [ Özel Mesaj ] [ Albüm ]
tofu

oergh

no woman, no megri.
Syf: ««/ 2 »»   [ Y ]
[ Forum ] / [ Konu ]
=o=
[ Yeni Konu ] [ Mesaj Yaz ]
*Bu sayfadaki içerik, yazanların kiŞisel görüŞlerini belirtmektedir. KiŞiler, üye anlaŞmasında var olan Şartların bilincinde olmak yükümlülüğündedir. Üye anlaŞmasına göre, gönderilen her türlü içerik, içeriği göndermiŞ olarak görünen üye rumuz ismi ve üyenin kendisine aittir. Paticik.com ve yetkilileri, üyelerimizin göndermiŞ olduğu iŞ bu sayfada yazılı olarak bulunan içerik hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Yükümlülük altında olmasa dahi, var olan site içeriğinin bütünü veya bir kısmının site kurallarına uygunsuzluğu durumunda, iletiŞim sayfamızdan bize eriŞebilir, gereken düzenlemeleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.
[ Paticik.com | Forum | Kullanici Sozlesmesi | Üye Ol ]
Iletisim : info [at] paticik.com
Secereli Dobermann | Londra Rehberi
Copyright 2001-2014 @ Paticik.com
This forum is powered by Phorum